اتحادیه عرب از شورای امنیت خواست طی قطعنامه‌ای اسرائیل را به توقف جنگ در غزه ملزم کند

در نشست اتحادیه عرب بر حق کشور سوریه در دفاع از حاکمیت و تمامیت سرزمینی آن تاکید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجمع اتحادیه عرب طی بیانیه‌ای از شورای امنیت خواست تا با صدور قطعنامه‌ای بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل، اسرائیل را به توقف جنگ در غزه ملزم کند.

اعضای اتحادیه عرب، چهارشنبه 15 فروردین، در جلسه خود در سطح نمایندگان نسبت به هرگونه عملیات نظامی اسرائیل در رفح که بیش از 1.5 میلیون آواره فلسطینی را در خود جای داده است، هشدار داد.

حمله به امنیت ملی عربی

مجمع نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب همچنین در بیانیه پایانی این نشست هر گونه حمله به رفح در جنوب نوار غزه را اقدامی تجاوزکارانه علیه امنیت ملی عربی دانسته و عاملی در جهت فروپاشی فرصت‌های صلح و باعث گسترش جنگ در منطقه ارزیابی کردند.

حاضران در نشست اتحادیه عرب همچنین شورای امنیت سازمان ملل را به صدور قطعنامه‌ای تحت فصل هفتم منشور این سازمان برای ملزم کردن اسرائیل به توقف جنگ، فراخواندند.

شرکت‌کنندگان در این نشست که پس از حمله به کنسولگری ایران در دمشق منعقد شده، بر حمایت اتحادیه عرب از کشور سوریه و حق دمشق در دفاع از حاکمیت و تمامیت سرزمینی این کشور تاکید کردند.

بازسازی غزه

نمایندگان کشورهای عضو شورای اتحادیه عرب از جامعه جهانی خواستند تا به وظایف خود در قبال بازسازی غزه عمل کند و «یک صندوق بین‌المللی برای مراقبت از 17000 کودک یتیم و ارائه حمایت‌های پزشکی و روانی به کودکان قطع عضو شده ایجاد کند.»

در بیانیه پایانی این نشست همچنین حمله ارتش اسرائیل به کاروان امدادگران سازمان«آشپزخانه مرکزی جهانی» در دیرالبلح در مرکز غزه که به‌رغم هماهنگی قبلی آنها با مقامات تل‌آویو صورت گرفته و به کشته شدن 7 امدادگر منجر شده است، محکوم شد.

اتحادیه عرب در بیانیه پایانی نشست خود از همه کشورها، پارلمان‌ها، جامعه مدنی، اتحادیه‌های کارگری و فدراسیون‌های مرتبط با حقوق بشر و حقوق بین‌الملل و همچنین از شورای حقوق بشر خواست تا با اقدامات فوری و لازم مقامات اسرائیلی را به‌خاطر رفتار وحشیانه‌ و جنایاتی که علیه غیرنظامیان، کودکان و زنان فلسطینی مرتکب می‌شوند، محاکمه و پاسخگو کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید