هشدار شاباک نسبت به پیامدهای تظاهرات خشونت‌آمیز علیه دولت نتانیاهو

آمیخای الیاهو، وزیر افراطی میراث فرهنگی کابینه نتانیاهو با توجه به اعتراضات شهر قدس، خواستار برکناری رئیس شاباک شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی تظاهرات گسترده در تل آویو، قدس اشغالی و دیگر مناطق و طرح مطالبات از دولت اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو برای دستیابی به توافق با حماس برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی، سرویس امنیت داخلی اسرائیل «شاباک» نسبت به پیآمدهای این تظاهرات هشدار داد.

رونن بار، رئیس «شاباک»، چهارشنبه 15 فروردین تاکید کرد که اعتراضات خشونت‌آمیز کنونی ممکن است به سمت و سویی خطرناک بیانجامد که نباید در آن لغزید.

بار افزود: «گفتار خشونت‌آمیز در اینترنت و برخی صحنه‌هایی که شب گذشته در قدس دیدیم، از مرز اعتراض قابل قبول فراتر رفته و به قدرت حفظ نظم عمومی، لطمه می‌زند».

به گزارش «تایمز اسرائیل»، بار همچنین هشدار داد که این تظاهرات می‌تواند منجر به درگیری‌های خشونت‌آمیز با مقامات مجری قانون، لطمه به توان آن‌ها در انجام کارشان و حتی آسیب رساندن به افراد تحت حمایت شود.

رئیس شاباک افزود: «میان اعتراضات قانونی و اعتراضات خشونت‌آمیز غیرقانونی، مرز روشنی وجود دارد».

این در حالی است که آمیخای الیاهو، وزیر افراطی میراث فرهنگی با توجه به اعتراضات شهر قدس، خواستار برکناری رئیس شاباک شد.

تظاهرات سه‌شنبه در شهر قدس در تداوم تظاهرات اعتراضی از زمان آغاز جنگ غزه، خواستار زیر فشارگذاشتن نتانیاهو و سوق دادن او به سمت توافق با حماس برای آزادی گروگان‌ها شد که بر اساس آمار اسرائیل، تعدادشان به 130 نفر می‌رسد.‎

فضای خشم

در همین حال، در فضای آکنده از خشم بسیاری از اسرائیلی‌ها که نخست‌وزیر را به دلیل عدم دستیابی به توافق در مورد گروگان‌ها در غزه و همچنین مدیریت جنگ، مورد انتقاد قرار می‌دهند، درگیری‌هایی با نیروهای امنیتی روی داد.

گروه‌های معترض، دو روز پیش نیز با برپایی بزرگترین تظاهرات از اکتبر گذشته مقابل کنست، خواستار برگزاری انتخابات جدید برای روی کار آوردن کابینه جدید جایگزی دولت کنونی شدند.

نتانیاهو با مشکلات زیادی مواجه است که آینده سیاسی او را به خصوص در داخل کابینه جنگ که طی ماه‌های گذشته شاهد اختلافات بسیاری میان او با وزیران و فرماندهان امنیتی بوده، به خطر انداخته است.

از سویی روابط نتانیاهو با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که در تلاش برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر آینده است نیز با مشکلات زیادی روبرو شده که آخرین آن‌ها، اختلاف نظر بر سر حمله احتمالی ارتش اسرائیل به شهر رفح است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید