تیم لندرکینگ: تعهد آمریکا به صلح در یمن به معنای سکوت در برابر حملات حوثی‌ها نیست

فرستاده آمریکا: ادامه حملات حوثی‌ها موفقیت در مذاکرات صلح یمن را ناممکن ساخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن، چهارشنبه 15 فروردین تاکید کرد که ادامه حملات حوثی‌ها در دریای سرخ به تضعیف روند صلح در یمن منجر می‌شود.

لندرکینگ، با بیان این‌که تعهد واشینگتن به روند صلح یمن به معنای سکوت در برابر حملات این گروه شبه‌نظامی نیست، خاطرنشان کرد که اکنون ادامه حملات این گروه شبه‌نظامی در یمن موفقیت در مذاکرات صلح را ناممکن ساخته است.

فرستاده ویژه ایالات متحده به یمن، ابراز امیدواری کرد که ادامه فشار نظامی آمریکا توانمندی‌های حوثی‌ها را تضعیف و این گروه را به ترک خشونت و بازگشت به روند صلح، در متقاعد کند.

گفت‌وگو با مقامات سعودی و عمان

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که فرستاده ویژه این کشور در امور یمن این هفته به پادشاهی عربی سعودی و سلطنت عمان سفر خواهد کرد تا با شرکای خود دیدار کند تا در مورد لزوم توقف فوری حملات حوثی‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن که به تضعیف روند صلح منجر شده و ارسال کمک‌های بشردوستانه را ناممکن ساخته است، گفت‌وگو کند.

در بیانیه‌ای که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، آمده است که لندرکینگ با مقامات منطقه دیدار خواهد کرد تا در مورد اقدامات لازم برای آرام کردن اوضاع کنونی و تجدید تمرکز بر تامین صلح پایدار برای مردم یمن گفت‌وگو کند.

«متعهد به حمایت از صلح پایدار»

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که «ایالات متحده قاطعانه متعهد به حمایت از صلح پایدار در یمن و کاهش بحران‌های پیچیده انسانی و اقتصادی است که به مردم یمن آسیب می‌رساند.»

این وزارتخانه همچنین مجددا بر حمایت واشینگتن از «بازگشت به تلاش‌های صلح با سرپرستی سازمان ملل، پس از توقف حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری»، تاکید کرد.

کشورهای غربی ائتلاف‌های نظامی چند‌ملیتی را برای مقابله با تهدیدهای حوثی‌ها در این آبراه بین‌المللی تشکیل دادند.

در همین راستا ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نیز برای مقابله با این تهدیدات حملات هوایی و موشکی مشترک خود را به‌طور مکرر علیه پایگاه‌ها، زاغه‌های سلاح و مهمات و مخازن موشکی و پهپادی و به منظور تضعیف توانمندی‌های حوثی‌ها در استان‌های تحت کنترل این گروه مورد حمایت ایران‌ در یمن، ادامه می‌دهند.

گروه حوثی‌ از 19 نوامبر گذشته، حملاتی را علیه کشتی‌های تجاری در دو دریای سرخ و عرب به بهانه مرتبط بودن آنها با اسرائیل یا حرکت آنها به مقصد بنادر اسرائیل، انجام می‌دهد.

ادامه تهدیدهای حوثی‌ها و حملات پهپادی و موشکی مکرر این گروه شبه‌نظامی علیه کشتیرانی بین‌المللی علاوه بر به مخاطره انداختن آزادی دریانوردی و کشتیرانی و ثبات بین‌المللی، بر هزینه‌های انتقال کالاها و تجارت و اقتصاد جهانی تاثیر گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید