بریتانیا سفیر اسرائیل را در اعتراض به کشتن امدادگران «آشپزخانه مرکزی جهانی» احضار کرد

وزیر مشاور در امور خارجه دولت بریتانیا خواستار انجام تحقیقات سریع و شفاف در خصوص حادثه کشته شدن 7 امدادگر سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت بریتانیا، سفیر اسرائیل در لندن را احضار کرد تا «محکومیت قاطع» خود را در اعتراض به هدف گرفتن هفت امدادگر بین‌المللی از جمله 3 بریتانیایی که در حمله ارتش اسرائیل به کاروان‌ آنها در غزه کشته شده‌اند، ابراز کند.

اندرو میچل، وزیر مشاور در امور خارجه دولت بریتانیا، سه‌شنبه 14 فروردین در بیانیه‌ای گفت: «من درخواست کردم که تحقیقات سریع و شفاف در خصوص کشته شدن این 7 امدادگر انجام شود، نتایج آن با کل جامعه بین‌المللی در میان گذاشته شود و مسئولین (حمله) به طور کامل در قبال اقدامات خود پاسخگو شوند.»

«بررسی سریع و عمیق»

در همین راستا، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، از اسرائیل خواست تا «تحقیقات سریع و عمیقی» را در مورد کشته شدن هفت امدادگر در حمله اسرائیل در غزه انجام دهد.

بربوک، در پلتفرم «ایکس» نوشت: «امدادگران باید بتوانند کار مهم خود را در سراسر جهان و همچنین در غزه در امنیت کامل انجام دهند و نباید اجازه داد که چنین حوادثی رخ دهد.»

اظهارات وزیر دفاع اسرائیل

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز به نوبه خود تأیید کرد که دستور تشکیل تیمی را برای تحقیق در مورد کشته شدن 2 امدادگر سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» در حمله ارتش اسرائیل در نوار غزه، صادر کرده است.

گالانت، در پلتفرم «X»، افزود که وی دستورالعملی را برای تخصیص منابعی برای توزیع کمک‌های بشردوستانه، و «اطلاع سازمان‌های بین‌المللی و طرف‌های شریک از حقیقت حادثه و اقدامات انجام شده» صادر کرده است.

این مواضع در پی تاکید سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» در بیانیه روز سه‌شنبه خود بر این موضوع بود که تیم امدادگران آن با دو خودروی زرهی با همراه داشتن آرم این سازمان در منطقه‌ای دور از مناطق جنگی در حال حرکت بود.

در این بیانیه آمده است که شمار کشته‌های این حمله به 7 نفر رسیده و این سازمان تمامی فعالیت‌های خود در منطقه را متوقف کرد.

سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» در گزارش خود افزود که کشته شدگان «شهروندانی بریتانیایی، استرالیایی، لهستانی و آمریکایی بودند و کارمندی فلسطینی وابسته به این سازمان نیز کشته شده و این سازمان تمامی فعالیت‌های خود در منطقه را متوقف کرده است.»

«آشپزخانه مرکزی جهانی» که مقر آن در واشینگتن است، بنیادی خیریه است که در زمینه امنیت غذایی فعالیت می‌کند و کمک‌های غذایی را برای آوارگان نوار غزه تامین می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید