نشست مجازی مقامات آمریکایی و اسرائیلی درباره عملیات در رفح

به باور ناظران، واشینگتن با ایده عملیات نظامی اسرائیل در رفح مخالف نیست ولی نسبت به نحوه اجرای آن ملاحظاتی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش‌ها حاکی است که ویدئو کنفرانس دوساعته روز گذشته مسئولان آمریکایی و اسرائیلی برای بررسی گزینه‌های جایگزین برای حمله به رفح در جنوب نوار غزه، بی‌نتیجه ماند.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل» یک منبع آگاه سه‌شنبه 14 فروردین فاش کرد که اسرائیل در این دیدار مجازی، پاسخ‌های روشنی در مورد عملیات احتمالی در رفح ارائه نکرد.

نگرانی آمریکا

کاخ سفید دوشنبه اعلام کرد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، با مقامات اسرائیلی در خصوص عملیات نظامی احتمالی اسرائیل در رفح، دیدار کردند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل و ران درمر، وزیر امور استراتژیک، به نمایندگی از طرف اسرائیلی در این ویدئو کنفرانس دو ساعته شرکت کردند که شاهد «گفت‌وگوهای سازنده در مورد رفح» بود.

در حالی که طرف آمریکایی، نگرانی خود را در مورد مسیر عملیات احتمالی در رفح ابراز کرد، کاخ سفید اعلام کرد که طرف اسرائیلی موافقت کرد، نگرانی‌های واشینگتن در مورد رفح را مد نظر قرار دهد و مذاکرات بیشتری میان کارشناسان، از جمله گفت‌وگوهای اوایل هفته آینده، انجام شود.

موضوع اختلاف نظر

موضوع حمله احتمالی به شهر رفح مملو از غیرنظامیان آواره از شمال و مرکز نوار محاصره شده، طی هفته‌های گذشته، به بروز اختلاف نظر و تنش واشینگتن و تل‌آویو انجامیده است.

دولت آمریکا از دولت اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو خواسته است، ایده اجرای حمله گسترده را کنار بگذارد.

به باور ناظران، واشینگتن با ایده عملیات نظامی در رفح مخالف نیست و بارها موافقت خود را با ضرورت برآورده‌ شدن هدف اسرائیل برای نابودی هسته‌های باقی‌مانده حماس در این شهر، اعلام کرده است ولی نسبت به نحوه اجرای آن ملاحظاتی دارد.

در عین حال واشینگتن می‌کوشد جلوی کشتار غیرنظامیان بیشتر در جنگ غزه یا انجام هرگونه حمله به رفح را بگیرد، به ویژه که مسئله فلسطین، تأثیری منفی بر هواداران جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و مشخصا محافل جوان حزب دموکرات و رای دهندگان عرب تبار گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید