دولت بایدن: از حمله اسرائیل به دمشق اطلاعی نداشتیم

سخنگوی ارتش اسرائیل: مکانی که هدف قرار گرفته شد نه کنسولگری است و نه سفارت، بلکه یک ساختمان نظامی نیروی قدس است که تحت پوشش این ساختمان غیرنظامی قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو مقام آمریکایی، در اظهاراتی گفتند که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا مستقیماً به تهران اطلاع داده است که از حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه اطلاعی نداشته و ارتباطی با آن ندارد.

به گزارش «ان‌بی‌سی»، سه‌شنبه 14 فروردین، دو مقام آمریکایی دیگر نیز تاکید کردند که دولت بایدن از حمله به کنسولگری در حالی مطلع شده است که جنگنده‌های اسرائیلی از قبل به پرواز درآمده بودند و آنها از هدف مورد نظر اسرائیل اطلاعی نداشتند.

این دو مقام آمریکایی همچنین افزودند که واشینگتن هنوز کشته‌شدن محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در حمله هوایی اسرائیل را از یک منبع مستقل تأیید نکرده است.

در همین حال یکی از مقامات اسرائیلی به «آکسیوس» فاش کرد که اطلاعات اسرائیل مدتی است که محمدرضا زاهدی را زیر نظر داشت اما فرصتی برای ترور او تا روزهای اخیر فراهم نشده بود.

محمد رضا زاهدى
محمد رضا زاهدى

این دو منبع آمریکایی همچنین خاطرنشان کردند که اسرائیل برای انجام این حمله از آمریکا «چراغ سبز» نخواست، بلکه دقایقی قبل از انجام آن به واشینگتن اطلاع داد.

منبع آمریکایی تاکید کرد که ارتش اسرائیل با پیش‌بینی حملات تلافی‌جویانه گروه‌های مسلح متحد با ایران در سوریه در حالت آماده‌باش قرار دارد.

شامگاه دوشنبه، سپاه از کشته‌شدن محمدرضا زاهدی، فرمانده سپاه قدس در سوریه و لبنان، و معاون وی، محمد هادی رحیمی و پنج افسر همراه آنها در حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق خبر داد.

تصاویر کشته شدگان ایرانی در دمشق

اسرائیل تاکنون از اظهار نظر درباره این حمله خودداری کرده است و دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل در این مورد گفت: «مکانی که هدف قرار گرفته شد نه کنسولگری است و نه سفارت، بلکه یک ساختمان نظامی نیروی قدس است که تحت پوشش این ساختمان غیرنظامی قرار گرفته است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید