اسرائیل و حماس پیشنهاد ایجاد 3 کریدور امن بازگشت آوارگان به شمال غزه را بررسی می‌کنند

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل: در مذاکرات قاهره برای برقراری آتش‌بس در غزه پیشرفت مثبتی حاصل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال ازسرگیری مذاکرات درباره توافق تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس در روز یکشنبه در قاهره، منابع «العربیه» فاش کردند که اسرائیل در طول مذاکرات در مواضع خود درباره تعدادی از موارد انعطاف‌ نشان داده است.

این منابع اظهار داشتند که در چارچوب این مذاکرات که با میانجی‌گری مصر و قطر و سرپرستی ایالات متحده آمریکا انجام می‌شود، پیشنهاد ایجاد 3 کریدور امن برای بازگشت تدریجی آوارگان به شمال غزه ارائه و بررسی می‌شود.

منابع آگاه همچنین افزودند که اسرائیل درخواست سازوکاری شده است که به میانجی‌گران اجازه دهد از وضعیت گروگان‌های اسرائیلی در بند حماس در غزه مطلع شوند.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، سه‌شنبه 14 فروردین گزارش داد که مذاکرات آتش‌بس در قاهره در حال پیشرفت مثبت است.

این سازمان همچنین به احتمال پیشرفت در مذاکرات طی روزهای آینده به ویژه در مورد بازگشت آوارگان به شمال غزه اشاره کرد.
سازمان تلویزیون اسرائیل همچنین ادامه داد: «این بار نیز راه زیادی را طی کرده‌ایم و احتمال پیشرفت طی روزهای آینده وجود دارد.»

در همین راستا، دفتر نخست‌وزیری اسرائیل اعلام کرد که هیئت مذاکره‌کننده متشکل از نمایندگانی از سازمان‌های «موساد»، «شین بت» و «ارتش اسرائیل» روز سه‌شنبه پس از تهیه پیش‌نویس پیشنهادی جدید برای آتش‌بس و تبادل اسرا از قاهره به تل‌‌آویو بازخواهد گشت.

دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای کوتاه گفت که نخست‌وزیر انتظار دارد میانجی‌گران با جدیت بیشتری با حماس برای پیشبرد مذاکرات به نفع حل و فصل همکاری کنند.

این تحولات در حالی رخ می‌دهد که اسرائیل و حماس مذاکرات فشرده‌‌ای را با میانجیگری قطر و مصر با هدف تعلیق عملیات نظامی اسرائیل به مدت شش هفته در ازای آزادی 40 نفر از 130 گروگان اسرائیلی در بند حماس در غزه، ادامه می‌دهند.

شایان ذکر است که حماس به بازگشت آوارگان به شمال غزه و همچنین آتش‌بس دائم پایبند است در حالی که طرف اسرائیلی با رد این مساله، همچنان بر لزوم انجام عملیات نظامی در شهر پرتجمع رفح برای نابودی گردان‌های باقی‌مانده حماس در جنوب نوار غزه اصرار می‌ورزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید