اسرائیل: امدادگران کشته‌شده پیشتر برای انتقال کمک‌ها با ارتش هماهنگ کرده بودند

آشپزخانه مرکزی جهانی: تیم امدادی ما با دو خوروری زرهی با آرم این سازمان در منطقه‌ای دور از مناطق جنگی در حال حرکت بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، سه‌شنبه 14 فروردین اعلام کرد، هفت امدادگری که روز گذشته در بمباران نوار غزه توسط اسرائیل کشته شدند، از قبل در انتقال کمک‌های بشردوستانه با ارتش اسرائیل هماهنگی کرده بودند.

این سازمان ضمن تاکید بر این که ارتش، تحقیقات خود را در مورد این حادثه آغاز کرده است، به نقل از مقامات امنیتی که از این حادثه شوکه شده بودند، آورد: «این سخت‌ترین حادثه‌ای است که در سطح بین‌المللی بر ما تاثیر گذاشت زیرا کسانی که نباید آسیب ببینند، در گیرودار فشارهای فزاینده برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه، کشته شدند».

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل افزود که هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش در خصوص این حادثه با یارون فینکلمن، فرمانده فرماندهی جنوب و غسان علیان، هماهنگ کننده عملیات دولت اسرائیل در نوار غزه و کرانه باختری، گفت‌وگو کرده است.

به گفته این سازمان، ارتش اسرائیل، تخقیقات اولیه را به سرعت تکمیل و آن را به مردم و همچنین جامعه بین‌المللی ارائه خواهد کرد.

این مواضع در پی تاکید سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» در بیانیه امروز خود بر این موضوع بود که تیم امدادی آن با دو خوروری زرهی با داشتن آرم این سازمان در منطقه‌ای دور از مناطق جنگی در حال حرکت بود.

در این بیانیه آمده است که شمار کشته‌های این حمله به 7 نفر رسیده و این سازمان تمامی فعالیت‌های خود در منطقه را متوقف کرد.

واکنش بنیانگذار «آشپزخانه مرکزی جهانی»

از سویی خوزه اندرس که سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» را در سال 2010 با اعزام آشپز و غذا به هایتی بعد از زلزله این کشور، تاسیس کرد، مراتب تاسف و اندوه خود را به خانواده قربانیان این حمله ابراز داشت.

اندرس در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «دولت اسرائیل باید به این کشتار کور خاتمه داده و از محدود کردن ارسال کمک‌های بشردوستانه، کشتار غیرنظامیان و امدادگران و استفاده از غذا به عنوان سلاح، دست بردارد».

همزمان ارتش اسرائیل اعلام کرد، در بالاترین سطح در حال بررسی این «حادثه تراژیک» برای کارکنان سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» است و «هماهنگی تنگاتنگی با این سازمان در تلاش‌های مهم آن برای تامین مواد غذایی و کمک‌های بشردوستانه برای اهالی غزه» دارد.

به گزارش منابع فلسطینی، کشته شدگان «شهروندانی بریتانیایی، استرالیایی و لهستانی و امریکایی هستند و کارمندی فلسطینی وابسته به این سازمان نیز کشته شده است».

حوادث مشابه پیشین

حادثه مشابهی نیز در ژانویه گذشته به کشته شدن بیش از 100 فلسطینی به ضرب گلوله‌ نیروهای اسرائیلی انجامید که طی آن غیرنظامیان گردآمده در اطراف کامیون‌های حامل کمک‌ها در میدان کویت در شمال غزه، هدف قرار گرفتند.

آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی سازمان ملل «آنروا» نیز بارها از هدف قرارگرفتن کامیون‌های خود خبر داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید