عقب‌نشینی اسرائیل از مجتمع پزشکی «الشفا» در نوار غزه

شبکه تلویزیونی «الاقصی» اعلام کرد که پس از عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی، ده‌ها جسد در مجتمع پزشکی «الشفا» و اطراف آن پیدا شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت بهداشت غزه، دوشنبه 13 فروردین گزارش داد که ارتش اسرائیل از مجتمع پزشکی که شامل بیمارستان «الشفا» در نوار غزه است، عقب‌نشینی کرد.

این عقب‌نشینی چند روز پس از آغاز یک عملیات نظامی گسترده که به ویرانی کامل بیمارستان منتهی شد، صورت می‌گیرد.

این وزارتخانه گفت که ده‌ها جسد از داخل و اطراف مجتمع پزشکی بیرون آمده است.

با این حال، ارتش اسرائیل که عملیات خود در این مجتمع پزشکی را «دقیق» و با هدف قرار دادن شبه‌نظامیان حماس توصیف کرده است، هنوز هرگونه عقب‌نشینی از این منطقه را تأیید نکرده است.

شبکه تلویزیونی «الاقصی» اعلام کرد که پس از عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی، ده‌ها جسد در مجتمع پزشکی «الشفا» و اطراف آن پیدا شده است.

این تلویزیون گزارش داد که خودروهای اسرائیلی از مجاورت محوطه به سمت جنوب غربی شهر غزه عقب نشینی کردند.

تلویزیون الاقصی به نقل از منابع امنیتی افزود که خودروهای اسرائیلی حین عقب‌نشینی به‌شدت به سوی مناطق اطراف خود شلیک می‌کردند.

طبق گزارش این تلویزیون، کمیته‌های اورژانس این مجتمع به شهروندان هشدار داده‌اند که به دلیل حضور برخی تک تیراندازهای اسرائیلی در مجاورت این مجتمع، برای بررسی وضعیت بیمارستان عجله نکنند.

تلویزیون فلسطین نیز اعلام کرد که بخش بزرگی از ساختمان‌های مجتمع پزشکی الشفا در آتش سوخت.

این تلویزیون افزود: «این مجتمع پزشکی کاملاً از کار افتاد و خسارت عمده‌ای به مجموعه و ساختمان‌های اطراف آن وارد شده است».

روزنامه «تایمز اسرائیل» روز دوشنبه گزارش داد که ارتش این کشور از کشته‌شدن یک افسر در نبردهای روز گذشته در جنوب نوار غزه خبر داد.

این روزنامه به نقل از منابع اسرائیلی افزود که تعداد کشته‌شدگان ارتش از آغاز عملیات زمینی در نوار غزه به 256 افسر و سرباز رسیده است.

از سوی دیگر وزارت بهداشت فلسطین شامگاه یکشنبه اعلام کرد، در ادامه بمباران‌های اسرائیل در نوار غزه طی 24 ساعت گذشته، حداقل 77 فلسطینی کشته شدند.

درگیری‌ها در نوار غزه به ویژه در اطراف تعدادی از بیمارستان‌ها که اکثر آنها از خدمت خارج شده است، همچنان ادامه دارد.

ارتش اسرائیل، نیروهای حماس را به مخفی‌شدن در داخل و اطراف این اماکن پزشکی متهم می‌کند.

ارتش اسرائیل مدعی است که از آغاز عملیات خود در 18 مارس، حدود 200 تن از اعضای حماس را کشته و سلاح‌های زیادی را ضبط کرده است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، 100 بیمار و 50 تن از کاردرهای بهداشتی همچنان در مجتمع پزشکی الشفا به سر می‌برند.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل این سازمان در پستی اعلام کرد که از 18 مارس 21 بیمار در بیمارستان الشفا در شمال نوار غزه جان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: «این بیمارستان که قبل از شروع جنگ بزرگترین بیمارستان در نوار غزه بود به ازای هر 15 نفر فقط یک بطری آب داشت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید