شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

به نظر تحلیلگران، عملکرد اردوغان و حزب عدالت و توسعه، به دلیل نرخ تورم بالا و نارضایتی رای دهندگان اسلامگرا و همچنین محبوبیت مردمی امام اوغلو در استانبول، بدتر از پیش‌بینی نظرسنجی‌ها بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اکرم امام اوغلو، نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق، حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه، با اعلام پیروزی خود در انتخابات شهرداری استانبول، بزرگترین شهر ترکیه تاکید کرد که پس از شمارش 96 درصد برگه‌های رأی، با بیش از یک میلیون رأی پیشتاز است.

اردوغان در سخنرانی پس از نیمه شب یکشنبه 12 فروردین، نتایج انتخابات شهرداری‌ها را «نقطه عطف» توصیف کرد.

امام اوغلو شامگاه یکشنبه در سخنرانی خود در جمع هوادارانش که در شعارهای خود خواهان استعفای اردوغان شدند، گفت: «کسانی که پیام مردم را درک نکنند در نهایت بازنده خواهند شد».

نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق در انتخابات شهرداری آنکارا نیز پیروز شد و این حزب همچنین 9 کرسی دیگر روسای شهرداری در کلان‌شهرهای سراسر کشور را به دست آورد.

نتایجی بدتر از پیش‌بینی‌ها

به نظر تحلیلگران، عملکرد اردوغان و حزب عدالت و توسعه، به دلیل نرخ تورم بالا و نارضایتی رای دهندگان اسلامگرا و همچنین محبوبیت مردمی امام اوغلو در استانبول، بدتر از پیش‌بینی نظرسنجی‌ها بوده است.

نظرسنجی‌ها رقابت انتخاباتی تنگاتنگ در استانبول و شکست احتمالی حزب جمهوری‌خواه خلق در سراسر کشور را پیش بینی کرده بودند.

امام اوغلو، 53 ساله، تاجر سابقی که در سال 2008 وارد عرصه سیاست شد و اکنون از سوی تحلیل‌گران به عنوان یکی از رقبای احتمالی ریاست جمهوری در نظر گرفته می‌شود، گفت: «حمایت و اعتمادی که شهروندان ما نسبت به ما دارند، عملا نمایان شد».

برتری حزب جمهوری‌خواه خلق

نتایج انتخابات نشان داد که حزب جمهوری‌خواه خلق برای اولین بار در 35 سال گذشته با برتری حدود 1 درصد آرا در سراسر کشور پیشتاز بود.

مرت ارسلانالپ، استادیار علوم سیاسی در دانشگاه بغازیچی استانبول، گفت که این نتایج «سخت‌ ترین شکست انتخاباتی» اردوغان از زمان به قدرت رسیدن او در سال 2002 است.

به گفته این استادیار، «امام اوغلو نشان داد که از توان لازم برای پشت سرگذاشتن شکاف‌های ریشه‌دار اجتماعی و سیاسی وجه تمایز اپوزیسیون ترکیه، حتی بدون حمایت نهادی آنها، برخوردار است».

اقتصاد عامل تعیین کننده

از سویی هاکان اکباس، مشاور ارشد گروه «آلبرایت استونبریج» گفت: «اقتصاد عامل تعیین کننده این انتخابات بود. مردم ترکیه خواستار تغییر بودند و امام اوغلو اکنون رقیب اصلی پرزیدنت اردوغان است».

خشونت همراه با انتخابات

این در حالی بود که خشونت‌های همراه با انتخابات در اوایل یکشنبه آغاز شد و گروه‌ها در جنوب شرق کشور با تفنگ، چوب و سنگ با یکدیگر درگیر شدند که یک نفر کشته و 11 نفر زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، در این درگیری‌ها یک نفر از نامزدها کشته و چهار نفر زخمی شدند.

خبرگزاری «دیمیرورین» نیز از کشته شدن یک نفر به ضرب گلوله و زخمی شدن شماری دیگر در شب قبل از انتخابات در بورسا، چهارمین کلان شهر ترکیه خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید