تظاهرات ده‌هزار نفری علیه نتانیاهو در قدس

معترضان، معافیت یهودیان ارتدوکس از خدمت سربازی را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ده‌ها هزار نفر در تظاهرات یک‌شنبه 12 فروردین در قدس، دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و معافیت یهودیان تندرو مذهبی از خدمت سربازی را محکوم کردند.

گروه‌های معترض با سازماندهی تظاهرات مقابل کنست، خواستار برگزاری انتخابات جدید برای جایگزینی دولت فعلی شدند.

معترضان خواستار برابری خدمت سربازی اجباری برای اکثر اسرائیلی‌ها هستند. از آغاز حمله 7 اکتبر و جنگ غزه، حدود 600 سرباز اسرائیلی کشته شده‌اند که بالاترین آمار خسارات انسانی در چند دهه اخیر عنوان شده است.

کانال 12 اسرائیل اعلام کرد، به نظر می‌رسد این بزرگترین تظاهرات از زمان آغاز جنگ غزه باشد. روزنامه «هاآرتص» و وب‌سایت خبری «وای نت» از شرکت ده‌ها هزار نفر در این تظاهرات خبر دادند.

دولت نتانیاهو به دلیل شکست امنیتی در حمله حماس به جنوب اسرائیل که منجر به کشته‌شدن 1200 نفر و اسارت 250 نفر دیگر شد، مورد انتقادات گسترده‌ای قرار گرفته است.

نوریت رابینسون 74 ساله در این تظاهرات گفت: «این دولت کاملا شکست خورده است و ما را به پرتگاه خواهد برد.»

جنگ اسرائیل در نوار غزه منبع تنش طولانی‌مدت در جامعه را تشدید و ائتلاف حاکم نتانیاهو را به دلیل معافیت یهودیان افراطی ارتدوکس از خدمت سربازی بی‌ثبات کرده است.

با نزدیک شدن به آخرین مهلت 31 مارس برای ارائه قانونی برای حل بحران چند دهه‌ای این موضوع، نتانیاهو هفته گذشته در لحظات آخر از دادگاه عالی خواست تا رسیدگی به پرونده را به مدت 30 روز به تعویق بیندازد.

در یک مصالحه ظاهری، دیوان عالی به مقامات دولتی تا 30 آوریل مهلت داد تا دفاعیات بیشتری ارائه دهند. اما همچنین در حکمی موقت، دستور تعلیق بودجه دولتی برای طلاب موسسات دینی را صادر کرده است.

تظاهرکنندگان با بالا گرفتن پرچم اسرائیل شعار «انتخابات الان» را سر دادند.

نتانیاهو در یک کنفرانس مطبوعاتی در قدس گفت او مطمئن است که به یک راه حلی می‌رسد و افزود، برگزاری انتخابات در اوج جنگی که اسرائیل به پیروزی آن نزدیک است، کشور را برای ماه ها فلج خواهد کرد.

برخی از خانواده‌های زندانیان در اعتراض به ضعف نتانیاهو در بازگردان افراد خانواده‌هایشان، بزرگراه اصلی در تل‌آویو را بستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید