2 کشته و 12 زخمی در حوادث حاشیه انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه

نظرسنجی‌ها حاکی از رقابت تنکاتنگ انتخاباتی در استانبول با جمعیت 16 میلیون نفری است که اقتصاد ترکیه را رهبری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی وقوع درگیری در دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه در حاشیه انتخابات شهرداری‌ها دست‌کم یک نفر کشته و 12 نفر زخمی شدند.

یک مقام مسئول ترکیه‌ای در گفت‌و گو با خبرگزاری فرانسه با این بیان که درگیری میان دو گروه در جریان انتخابات یکشنبه، یک کشته و 12 زخمی برجای گذاشت»، خاطرنشان کرد که این حوادث در روستایی در 30 کیلومتری مرکز دیاربکر رخ داده است.

تلاش اردوغان برای پیروزی در استانبول

شهروندان ترکیه، امروز در انتخابات سراسری شهرداری‌ها، به پای صندوق‌های رای رفتند که طی آن رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، برای بازپس‌گیری شهرداری استانبول از رقیب اصلی‌اش، اکرم امام اوغلو تلاش می‌کند.

این در حالی است که امام اوغلو، شهردار استانبول بنا دارد پس از شکست‌های تلخ در انتخابات سال گذشته، بار دیگر اپوزیسیون را به عنوان یک نیروی سیاسی تقویت کند.

امام اوغلو با پیروزی در انتخابات 2019 ، بزرگترین ضربه انتخاباتی را به اردوغان و حزبش «عدالت و توسعه» طی دو دهه حضور در راس قدرت، وارد کرد. اردوغان نیز متقابلا در سال 2023 با تضمین انتخاب مجدد خود به عنوان رئیس جمهوری و کسب اکثریت پارلمانی به همراه متحدان ملی‌گرا خود، به پیروزی اپوزیسیون پاسخ داد.

رقابت اردوغان و امام اوغلو

انتخابات روز یکشنبه افزون بر تثبیت سیطره اردوغان بر ترکیه عضو «ناتو»، می‌تواند نشانگر بروز تغییر در چشم انداز سیاسی چندپاره، در این کشور برخوردار از اقتصاد نوظهور مهم باشد. از سویی پیروزی امام اوغلو می‌تواند موید پیش‌بینی‌ها در این خصوص باشد که او در آینده به رهبری ملی تبدیل خواهد شد.

درهای مراکز رای گیری ساعت هفت صبح یکشنبه در شرق ترکیه باز شد و مهلت رای‌گیری ساعت پنج بعد از ظهر به پایان خواهد رسید. انتظار می‌رود نتایج اولیه تا ساعت 10 شب (1900 به قت گرینویچ) اعلام شود.

نظرسنجی‌ها حاکی از رقابت تنکاتنگ انتخاباتی در استانبول با جمعیت 16 میلیون نفری است که اقتصاد ترکیه را رهبری می‌کند و امام اوغلو با چالشی از سوی مراد قوروم، نامزد حزب عدالت و توسعه و وزیر سابق، مواجه است.

احتمالا عواملی شامل مشکلات اقتصادی ناشی از تورم افسارگسیخته که به 70 درصد نزدیک می‌شود و همچنین ارزیابی رای‌دهندگان کرد و اسلام‌گرا از عملکرد دولت و امید آنها به تغییر سیاسی، بر این انتخابات تاثیر خواهند گذاشت.

پیروزی در استانبول، بزرگترین جایزه برای اردوغان است که می‌کوشد شهرداری آنکارا را نیز پس بگیرد. اپوزیسیون ترکیه در پی انتخابات 2019 در این دو شهر زیر کنترل حزب عدالت و توسعه و اسلاف اسلام‌گرای آن طی 25 سال گذشته، به پیروزی رسید.

فروپاشی ائتلاف اپوزیسیون بعد از شکست سال گذشته در برابر اردوغان، شانس پیروزی او را افزایش داده است، اگرچه که امام اوغلو هنوز هم از مقبولیت نزد رای‌دهندگان بیرون از حزب جمهوری خلق، حزب اصلی اپوزیسیون، برخوردار است.

تلاش حزب «برابری و دموکراسی خلق‌ها»

رای دهندگان حزب اصلی طرفدار کردها، نقش مهمی در موفقیت امام اوغلو در سال 2019 ایفا کردند. حزب آنها، یعنی حزب «برابری و دموکراسی خلق‌ها»، این بار نامزد خاص خود را در استانبول معرفی کرده، اما پیش‌بینی شده بسیاری از کردها، وفاداری به حزب را کنار گذاشته و بار دیگر به امام اوغلو رای دهند.

حزب «برابری و دموکراسی خلق‌ها» سعی دارد در جنوب شرقی کشور دارای اکثریت کرد و در پی اقدام دولت به برکناری روسای شهرداری‌ها از این حزب به دلیل روابط ادعایی با عوامل مسلح، قدرت خود را احیا کند.

از جمله عواملی که به نفع اردوغان نیست، افزایش حمایت از حزب اسلامگرای «رفاه جدید» به دلیل مواضع تند این حزب علیه اسرائیل در خصوص جنگ غزه و نارضایتی از عملکرد اقتصادی حزب عدالت و توسعه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید