مذاکرات حماس و اسرائیل با ارائه پیشنهاد جدید میانجی‌گران در قاهره از سر گرفته می‌شود

هیئت اسرائیلی در قاهره درباره پیشنهاد جدیدی با میانجی‌گران مذاکره خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در تازه‌ترین تلاش‌ها برای دستیابی به توافق آتش‌بس پس از نزدیک به شش ماه جنگ در نوار غزه، یک منبع امنیتی، شنبه یازدهم فروردین فاش کرد که گفت‌وگوها درباره توافق تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس روز یکشنبه در قاهره از سر گرفته می‌شود.

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از یک مقام اسرائیلی گزارش داد که اسرائیل روز یکشنبه هیئتی را به قاهره می‌فرستد. این در حالی است که یکی از مقامات حماس اما به خبرگزاری «رویترز» گفته که این هیئت مذاکره‌کنندگان این جنبش ابتدا منتظر استماع به میانجی‌گران مصری درباره نتیجه مذاکرات‌شان با طرف اسرائیلی خواهد ماند.

پیشنهاد جدید

در همین راستا، خبرنگار «العربیه» گزارش داد که هیئت امنیتی اسرائیل متشکل از سازمان‌های «شاباک» و «موساد» در قاهره درباره پیشنهاد جدیدی که میانجی‌ها تهیه کرده‌اند، بحث خواهد کرد.

اسرائیل و حماس در حال انجام مذاکرات فشرده‌ای با میانجی‌گری قطر و مصر با هدف تعلیق عملیات نظامی اسرائیل به مدت شش هفته در ازای آزادی 40 نفر از 130 گروگان اسرائیلی هستند که همچنان در بند حماس در نوار غزه به سر می‌برند.

گفتنی است که جنبش حماس به دنبال استفاده از هرگونه توافق برای پایان دادن به درگیری‌ها و خروج نیروهای اسرائیلی است.

از دیگر سو، اسرائیل این مساله را رد کرده و اعلام کرد که تمام تلاش‌های خود را برای از بین بردن توانایی‌های نظامی حماس و پایان دادن به حکومت آن در غزه از به کار خواهد گرفت.

از سوی دیگر، حماس همچنین می‌خواهد به صدها هزار فلسطینی که در مرحله اول جنگ از شهر غزه و مناطق اطراف آن به سمت جنوب گریخته‌اند، اجازه داده شود به شمال این باریکه بازگردند.

بازگشت به شمال غزه

یک مقام اسرائیلی گفت که اسرائیل آماده بحث در مورد اجازه بازگشت تنها «برخی» از آوارگان است.

شایان ذکر است که حماس به بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه و همچنین آتش‌بس دائم پایبند است در حالی که طرف اسرائیلی این موضوع را رد می‌کند.

این جنبش فلسطینی همچنین اسرائیل را مسئول عدم دستیابی به توافق آتش‌بس می‌داند، چرا که تاکنون از پایان دادن به حمله نظامی، خروج نیروهای خود از نوار غزه و اجازه بازگشت آوارگان به منازل خود در شمال این باریکه، خودداری کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید