مخالفت میانجی‌گران مصری و قطری با پیشنهاد اسرائیل برای استقرار نیروهای عربی در غزه

گروه‌های فلسطینی: پیشنهاد ارسال نیروهای عربی برای اداره نوار غزه «تله‌ای» در جهت خدمت به طرح‌های اسرائیل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آن‌که یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در جریان سفر هفته جاری خود به واشینگتن، احتمال ایجاد یک نیروی نظامی چند‌ملیتی شامل نیروهایی از کشورهای عربی برای حفظ امنیت و نظم در نوار غزه را پیشنهاد کرد، منابع «العربیه» تأیید کردند که میانجی‌گران مصری و قطری مخالفت خود را با اعزام نیروهای عربی به نوار غزه به اسرائیل و واشینگتن ابلاغ کرده‌اند.

تاکید بر نقش سازمان ملل

این منابع آگاه افزودند که حضور نیروهای حافظ صلح در غزه همچنان مورد بحث است و خاطرنشان کردند که کشورهای میانجی‌گر به نظارت سازمان ملل و آنروا بر کمک‌رسانی به غزه پایبند هستند.

به گفته این منابع اسرائیل پیشنهاد حضور نیروهای عربی در غزه برای مدتی بین 6 ماه تا یک سال و نیم را ارائه کرده و در این‌باره خواستار آن شده تا هیئت‌هایی را به کشورهای میانجی‌گر برای رایزنی در مورد نیروهای مشترک در غزه اعزام کند.

مخالفت گروه‌های فلسطینی

گروه‌های فلسطینی در واکنش به این پیشنهاد طرف اسرائیلی هر گوفنه ارسال نیروهای عربی برای اداره نوار غزه را «تله‌ای» در راستای خدمت به طرح‌های اسرائیل دانسته و درباره آن هشدار دادند.

وب‌سایت «اکسیوس»، گزارش داد که وزیر دفاع اسرائیل این پیشنهاد را در سفر اخیر خود به واشینگتن و طی دیدار با لوید آستین، وزیر دفاع، آنتونی بلینکن، وزارت خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا مطرح کرده بود.

دو مقام ارشد اسرائیلی اشاره کردند که گالانت در دیدار با لوید آستین، وزیر دفاع و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، از واشینگتن خواسته بود که از این ابتکار حمایت سیاسی و مادی لازم را به عمل آورد، اما این حمایت شامل استقرار نیروهای آمریکایی روی زمین نخواهد بود.

جایگزین حکومت حماس

این پایگاه خبری خاطرنشان کرد که مقامات برجسته اسرائیلی معتقدند تشکیل یک نیروی نظامی چند‌ملیتی جایگزینی برای حکومت حماس بر نوار غزه خواهد بود.

در همین راستا، یک مقام اسرائیلی گفت که پیشرفت‌هایی در ترویج این ابتکار گالانت چه از نظر تمایل دولت ایالات متحده برای بحث در مورد آن و چه از نظر استقبال کشورهای عربی از آن وجود دارد.

شایان ذکر است که سناریوهای زیادی از جمله بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطین برای حکمرانی در نوار غزه با اصلاحاتی در آن یا واگذاری قدرت به یک دولت تکنوکرات و یا حتی نظارت مصر با یک نیروی صلح‌بان بین‌المللی برای حفظ امنیت در میدان و در کریدورهای بین‌المللی در رابطه با مرحله پس از جنگ غزه ارائه شده، اما هیچ‌کدام از سناریوها هنوز به سهم خود از اجماع بین‌المللی و منطقه‌ای برخوردار نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید