جنجال زندانی سیاسی سنگالی که ده روز پس از آزادی رئیس‌جمهوری کشور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سنگال برای یک رویداد مهم و سرنوشت‌ساز در تاریخ سیاسی کشور آماده می‌شود که طی آن قرار است «بسیرو دیومای فای» زندانی سابق که در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور پیروز شد، رپز سه‌شنبه آینده سوگند یاد کند.

«بسیرو دیومای فای» 44 ساله، جوانترین رئیس‌جمهوری در تاریخ سنگال و جوانترین رئیس جمهوری منتخب دموکراتیک در کل آفریقا خواهد بود.

او که چهل و چهارمین سالگرد تولد خود را در روز پیروزی در انتخابات جشن گرفت 10 روز قبل از آن به مدت یک سال به اتهامات «توهین به دادگاه» در زندان بود.

فای با صدور قانون عفو عمومی که به بحران سیاسی در سنگال پایان داد، آزاد شد و بلافاصله یک کمپین انتخاباتی به را انداخت.

برنده در اولین دور

«بسیرو دیومای فای» پیش از زندانی شدنش به همراه گروهی از مخالفان در آوریل سال گذشته برای اکثر سنگالی‌ها شناخته شده نبود.

در پی عدم پذیرش کاندیداتوری عثمان سونکو، رهبر اپوزسیون سنگال، از سوی شورای قانون اساسی، فای در حزب «میهن پرستان برای اقدام، اخلاق و برادری» که ماه ها پیش منحل شده بود جایگزین او شد تا اینکه توسط حزب به عنوان کاندیدای انتخابات ریلست‌جمهوری اخیر معرفی شد.

فای با استفاده از این فرصت، کارزار انتخاباتی موفقی را رهبری کرد و با سخنان آرام خود توانست گروه‌های مختلفی را به خود جذب کند و اپوزیسیون را گرد هم آورد به طوری سه کاندیدا برای حمایت از او از رقابت‌های ریاست جمهوری کنار رفتند.

بسیرو در دور اول 54.28% آرا با تفاوت بسیار زیاد از نامزد حزب حاکم، آمادو با 35.79% آرا را به دست آورد.

با این حساب فای اولین مخالفی است که از زمان استقلال کشور در سال 1960، در انتخابات ریاست جمهوری سنگال در دور اول برنده می‌شود.

تحسین‌‌انگیز

داستان صعود بسیرو از یک کارمند اداره مالیات به ریاست‌جمهوری کشور، مایه تحسین برای کسانی شد که رویدادهای سنگال و غرب آفریقا را دنبال می‌کنند. این اتفاقات ثابت کرد هر چیزی را حتی در سیاست و کشورهای غرب آفریقا می‌توان در مدت کوتاهی به دست آورد.

«آمادو با» پژوهشگر سنگالی در مصاحبه با «العربیه» در این باره گفت: «سناریوی بسیرو از زمان ورودش به زندان تا رسیدن به کرسی ریاست‌جمهوری، توجه بسیاری را به خود جلب کرد، بازرس مالیاتی که به طور اتفاقی و از همان دور اول رئیس کشور شد، با پیروزی خود سنگالی‌ها را غافلگیر کرد و به چیزی دست یافت که هیچ کس به آن نرسیده بود. گویی شانس، موقعیت و اتفاقات دست به دست هم داده تا او را پنجمین رئیس جمهوری سنگال کند.»

آمادو با افزود: «با وجود نداشتن تجربه کافی سیاسی و نداشتن پست مهم سابق در دولت، بسیرو تلاش کرد تا خود را به عنوان رئیس‌جمهوری که تجربه کافی برای انجام ماموریت خود را دارد، ثابت کند.»

به گفته آمادو، پیروزی بسیرو، امید جدیدی به کشورهای غرب آفریقا می‌دهد که با روش‌های دموکراتیک همه چیز را می‌توان تغییر داد و کودتاها باید کنار گذاشته شود.

او‌همچنین معتقد است که رسیدن بسیرو به این مقام، «اعتماد، شجاعت و اعتقاد جوانان به دموکراسی» را در کل آفریقا تقویت می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید