پس از حمله اسرائیل به فرودگاه حلب؛ افزایش نگرانی‌ها در مورد جنگ فراگیر منطقه‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حمله هوایی روز جمعه اسرائیل به حلب سوریه، به عنوان مرگبارترین حمله از زمان آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر، بر نگرانی‌ها در مورد تبدیل منازعه کنونی در خاورمیانه به جنگی فراگیر دامن زده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه، این حملات اسرائیل را شدیدترین حملات به سوریه در سه سال اخیر توصیف کرده است.

علا الاصفری، تحلیلگر سیاسی سوری، بر این باور است که تشدید حملات اسرائیل عليه سوریه نشانگر تلاش اسرائیل براى كشاندن منطقه به جنگی فراگیر است و ظواهر امر نیز گویای نزدیک شدن به آستانه چنین جنگی است.

خبرگزاری«العالم‌ العربی (جهان عرب)» شنبه يازدهم فروردین به نقل از الاصفری نوشت: «منطقه در دهانه آتش‌فشانی بزرگ قرار دارد و تکرار این دست از عملیات منجر به جنگی فراگیر در سطح منطقه خواهد شد که همه به خوبی در حال آماده‌شدن برای آن هستند».

جبهه‌های مرتبط

کمال الجفا، تحلیل‌گر نظامی و سیاسی نيز به خبرگزاری جهان عرب گفت حملات کنونی به خاک سوریه را نمی‌توان از آنچه در کل منطقه در حال وقوع است، مجزا کرد.

کمال افزود: «جبهه‌های جنگ با هم مرتبط بوده و در پیوند با موضوع مرکزی است که مبانی امنیت و ثبات در کل منطقه را هدف قرار داده است. این موضوع مرکزی، همان اشغالگری اسرائیل است که تمامی جنگ‌ها و ویرانی‌ها در منطقه عربی،ناشی از آن است».

سوریه و چه‌بسا لبنان

الجفا در ادامه افزود:« زمان‌بندی اسرائیل برای این حمله بزرگ با وضعیت جاری در عرصه عملیات نظامی مرتبط است که کل منطقه را فراگرفته و تهدید به گسترش دامنه آن از چند جبهه وجود دارد. با توجه به بن‌بست کنونی اسرائیل در جنگ غزه، خواسته و تمایل تل‌آویو، وارد کردن سوریه به کانون این جنگ است و چه‌بسا لبنان، هدف بعدی باشد».

طبق گفته این تحلیل‌گر سیاسی، معیار گسترش و امتداد دامنه عملیات نظامی، وضعیت میدانی اسرائیل و توان آن برای انتقال نبردها از غزه به لبنان یا سوریه است.

کمال الجفا خاطرنشان کرد: «آیا این به اصطلاح محور مقاومت( گروه‌های مسلح نیابتی ایران) اقدام به گسترش دامنه بازدارندگی و حملات خود خواهد کرد یا به اصول درگیری پای‌بند خواهد ماند که ظرف چندماه گذشته ترسیم شده است؟»

او افزود: «در حالی که اسرائیل خواهان درگیرکردن آمریکا در جنگی منطقه‌ای است که چه‌بسا به انهدام کامل منطقه بیانجامد، کشورهای عربی و هم‌پیمانان سوریه خواستار گسترش این جنگ نیستند.»

به باور این تحلیل‌گر، «اگر اسرائیل با پاسخ‌ها یا ضربات دردناکی مواجه نشود، بی تردید دامنه حملات اسرائیل، به مناطق حیاتی و زیرساخت‌ها در سوریه یا حتی پایگاه‌ها و تاسیسات مهم و اقتصادی ایران یا حزب‌الله، گسترش خواهد یافت».

به گفته الجفا «تداوم این حملات و تشدید آن در سوریه ممکن است هم‌پیمانان دمشق را وادار به پاسخگویی کند».

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، در حملات هوایی روز گذشته اسرائیل، مناطقی در نزدیکی فرودگاه حلب، هدف قرار گرفت و 44 نفر شامل عضو حزب‌الله لبنان، 36 نفر از نیروهای سوری و یک عضو از گروه های مسلح نیابتی ایران کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید