معاون فرمانده عملیات مشترک عراق: نیازی به نیروهای بین‌المللی پرتعداد نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سپهبد قیس المحمداوی، معاون فرمانده عملیات مشترک عراق، با بیان اینکه دور سوم گفت‌وگوهای امنیتی بغداد با ائتلاف بین المللی پایان یافته، گفت کشورش نیازی به ادامه حضور نیروهای بین‌المللی پرتعداد ندارد.

المحمداوی روز شتبه یازدهم فروردین، در گفت‌وگو با شبکه «العربیه» تامید کرد که دور چهارم گفتگوها طی دو هفته آینده برنامه ریزی شده است.

او با بیان اینکه سه کمیته امنیتی مساله پایان حضور نیروهای ائتلاف در عراق را بررسی می‌کنند، گفت: «این کمیته‌ها بر ارزیابی مخفیگاه‌های باقی‌مانده داعش، ایجاد قابلیت‌ها و آماده‌سازی سلاح‌ها و ارزیابی وضعیت عملیات، کار می‌کند.»

سپهبد المحمداوی با بیان اینکه داعش توانایی برنامه‌ریزی، عضوگیری و مقابله با یگان‌های نظامی را از دست داده، اظهار داشت: «نفوذ فرامرزی داعشی‌های خارجی بیش از 99 درصد کاهش یافته است».

او با درباره بهبودی وضعیت مرزهای عراق از لحاظ امنیتی، گفت: «خطوط دفاعی در بیابان‌ها نیز مستحکم شده است.»

المحمداوی همچنین تاکید کرد که میدان مبارزه با داعش در عراق در حال حاضر از سوریه در حال جدا شدن است.

برنامه ریزی برای خروج ائتلاف بین‌المللی

معاون فرماندهی مشترک عراق با بیان اینکه فرماندهان امنیتی برای پایان دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی چشم‌اندازی برای توسعه نیروی هوایی، پدافند هوایی و اطلاعات دقیق به منظور پایان دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی به نخست‌وزیر که فرماندهی کل قوا است، ارائه خواهند کرد.

او با اشاره به اینکه دیدگاه‌های متناقضی در خصوص خروج ائتلاف بین‌المللی از عراق وجود دارد، گفت: «توصیه‌های ما در جهت پایان دادن به مأموریت ائتلاف است».

المحمداوی در ادامه گفت که عراق ممکن است به همکاری امنیتی و اطلاعاتی با ائتلاف بین‌المللی و پیوستن به سیستم ضدتروریسم بین المللی نیاز داشته باشد و بر این اساس، به سوی امضای موافقت‌نامه‌های امنیتی دوجانبه با کشورهای عضو ائتلاف اقدام خواهد کرد.

عدم هماهنگی نظامی با ترکیه

معاون فرماندهی عملیات مشترک عراق در خصوص مرز با ترکیه، وجود هرگونه هماهنگی با آنکارا در خصوص آغاز عملیات علیه «حزب کارگران کردستان» را تکذیب کرد و گفت: «هماهنگی با آنکارا مربوط به منابع امنیتی، سیاسی، اقتصادی و آبی است».
او گفت که بغداد برای رفع نگرانی ترکیه در قبال حضور گروه‌های مسلح در نزدیکی مرزهای خود جدی است و ما به دنبال انتقال تجربه توافقنامه امنیتی با ایران به مرزهای ترکیه هستیم.

20 نقطه مرزی

المحمداوی از کشورهای همسایه خواست تا به حاکمیت عراق احترام بگذارند و از تجاوزات به خاک کشور اجتناب کنند.

او تاکید کرد که نیروهای عراقی حفاظت از مرزهای خود با ترکیه را آغاز کرده و بیش از 20 نقطه مرزی را در آنجا مستقر کرده‌اند.

این مقام نظامی عراقی در این مصاحبه درباره اردوگاه «الهول» در مرز با سوریه، که محل نگهداری زندانیان داعشی است، گفت: «این پرونده به دلیل حضور تعداد زیادی از اتباع ملیت‌های مختلف، مساله‌ای بین‌المللی و پیچیده است.»

ادغام خانواده‌های عراقی بازگشته از اردوگاه الهول

او با اشاره به اهمیت ادغام خانواده‌های بازگشته از اردوگاه الهول در جامعه، گفت: «هیچ حزب و قانونی نمی‌تواند کسانی را که دستشان به خون عراقی‌ها آلوده است تبرئه کند».
المحمداوی فاش کرد که عراق از پذیرش و محاکمه کودکان دارای ملیت‌های خارجی در اردوگاه الهول خودداری کرد.

حفاظت از نمایندگی‌های دیپلماتیک

سپهبد قیس المحمداوی درباره حمله به سفارت‌ها از سوی گروه‌های مسلح وابسته به ایران در عراق، گفت: «حفاظت از نمایندگی‌های دیپلماتیک همچنان ادامه دارد و این یک مأموریت قانونی، ملی و اخلاقی است. نوعی هماهنگی میان وزارتخانه‌های کشور با وزارت خارجه و همچنین عملیات مشترک وجود دارد.»

او افزود که در عملکرد نیروهایی که وظیفه حفاظت از ماموریت‌های دیپلماتیک از طریق آموزش، آماده سازی و تسلیحات را بر عهده دارند، پیشرفت‌هایی وجود دارد و دولت برای خرید وسایل نظارتی پیشرفته قراردادهایی با برخی کشورها بسته است.

این اظهارات المحمداوی درباره برنامه‌های سفر محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق به واشینگتن در اواسط آوریل آینده بیان شده، که قرار است درباره مهم‌ترین پرونده‌ها و در رأس آن بحث خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق گفتگو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید