در آستانه انتخابات شهرداری‌ها؛ حمله داود اوغلو به اردوغان درباره روابط با اسرائیل

به باور تحلیل‌گران، رئیس حزب «آینده» در صدد تاثیرگذاشتن بر رای‌دهندگان عرب در انتخابات شهرداری‌ها است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در آستانه برگزاری انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه، احمد داود اوغلو، رئیس حزب «آینده»، با حمله به هم‌پیمان سابق خود، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در خصوص نحوه تعامل با جنگ غزه، از او درباره روابط با اسرائیل شدیدا انتقاد کرد.

داود اوغلو چند روز پیش نیز در پست‌های خود در «ایکس»، اردوغان را به «تبانی» با آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل متهم کرده بود.

رئیس حزب «آینده» که پیش از این از رهبران «حزب عدالت و توسعه» بود، چند روز پیش هم در اظهاراتی تلویزیونی، اردوغان را به «بی اخلاقی و ریاکاری» سیاسی متهم کرد.

او تداوم صادرات ترکیه به اسرائیل، به ویژه سوخت هواپیما را به باد انتقاد گرفت که در دسامبر گذشته «به‌رغم ادامه نسل‌کشی در غزه در روزهای ماه رمضان»، به اوج خودرسید.

داود اوغلو خواستار افشای صورت‌جلسه دیدار اردوغان و نتایناهودر سازمان ملل شد و او را به دادن تعهد به نتانیاهو در خصوص عدم توقف تجارت با اسرائیل، متهم کرد.

اتهام «خیانت اردوغان به مظلومان»

رئیس حزب «آینده» با دادن این تعهد که پس از انتخابات شهرداری‌ها در یکشنبه(فردا)، فشار بیشتری را بر حزب حاکم برای توقف صادرات ترکیه به تل‌آویو اعمال کند، افزود: «آنچه رئیس‌جمهوری ترکیه امروز انجام می‌دهد، خیانت تاریخی به غزه و مظلومان است».

در ارتباط با زمان ابراز انتقادات داود اوغلو علیه هم‌پیمان پیشین خود، آیدین سزار، تحلیل‌گر ترکیه‌ای می‌گوید که این انتقادات به منزله پیامی برای جهان عرب است.

سزار به «العربیه» گفت: «اردوغان به‌رغم جنگ در غزه، روابطش با اسرائیل را حفظ می‌کند و به همین دلیل داود اوغلو از او انتقاد کرد». به گفته او زمان‌بندی این اظهارات همچنین حاکی از «اهداف داخلی» است.

سزار در ادامه این مصاحبه گفت: «داود اوغلو در صدد تاثیرگذاشتن بر رای‌دهندگان عرب در انتخابات شهرداری‌ها است که فردا یکشنبه در ترکیه برگزار می‌شود و به همین دلیل از اردوغان و روابطش با اسرائیل انتقاد کرد».

او همچنین توضیح داد: «موضوع صادرات به اسرائیل، وارد کانون نبردهای انتخاباتی شده به طوری که فاتح اربکان، رئیس حزب رفاه، دو روز پیش از رئیس جمهوری ترکیه خواست به تجارت با تل آویو پایان داده و تاسیسات کورشیک وابسته به «ناتو» را به عنوان شرط حمایت حزب رفاه از نامزد حزب اردوغان در استانبول، ببندد.

تاثیرگذاری بر رای‌دهندگان عرب

این تحلیلگر ترکیه‌ای با نامحتمل دانستن تصمیم‌گیری اردوغان در حال حاضر در خصوص صادرات محصولات ترکیه به اسرائیل، خاطرنشان کرد: «داوود اوغلو می‌خواست اردوغان را در رابطه با روابطش با اسرائیل، در تنگنا قرار دهد و از این موضوع، برای تاثیرگذاری بر رای‌دهندگان عرب مخاطب خود در پلتفرم ایکس استفاده کند».

ترکیه 31 مارس (فردا یکشنبه) شاهد انتخابات سراسری شهرداری‌ها خواهد بود که حزب حاکم امیدوار به بازپس‌گیری شهرداری آنکارا و استانبول است که در انتخابات مارس و ژوئن 2019، چند ماه پس از پیروزی اردوغان برای سومین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری، از دست داد.

حزب عدالت و توسعه، مورات کوروم، وزیر سابق را به عنوان نامزدخود در انتخابات شهرداری استانبول در برابر اکرم امام اوغلو، شهردار کنونی از حزب جمهوری‌خواه خلق، معرفی کرد.

ده‌ها نامزد مستقل در این انتخابات همراه با نامزدهای 36 حزب سیاسی در سراسر کشور، از جمله مهم‌ترین آنها حزب عدالت و توسعه، حزب جمهوری‌خواه خلق، حزب «برابری و دموکراسی خلق‌ها» طرفدار کردها، «رفاه جدید» و «حزب خوب» که به حزب «نیکویی» و «آینده» نیز نامیده می‌شود، شرکت دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید