افزایش امیدها در پرونده تبادل اسرا با انعطاف‌پذیری وزرای کابینه نتانیاهو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که حماس به بازگشت آوارگان فلسطینی به شمال نوار غزه تاکید دارد، نرمش سیاسی میان وزرای دولت بنیامین نتانیاهو ظاهر شده که ممکن است باعث پیشرفت در تکمیل توافق تبادل زندانیان با حماس شود.

به گزارش هیأت رادیو و تلویزیون اسرائیل، این تغییر در نشست دو روز پیش نمایان شد، اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و یوآو گالانت، وزیر دفاع مخالفت خود با این موضع را ابراز کردند.

بر اساس این گزارش، «همه وزرا به جز نتانیاهو و یوآو گالانت از انعطاف‌پذیری با حماس اعلام حمایت کردند.»

دیوید بارنیا، رئیس «موساد» و رئیس هیئت مذاکره کننده در پرونده اسرا، تاکید کرده که عامل تعیین کننده کنونی، توافق بر سر بازگشت ساکنان شمال نوار غزه به مناطقی است که از آنجا آواره شده‌اند.

هم‌زمان، میری رگو، وزیر حمل و نقل اسرائیل گفته: «باید تمام تلاش خود را برای بازگرداندن گروگان‌ها، حتی به قیمت بازگشت ساکنان غزه به شمال، انجام دهیم.»

یک مقام آگاه از محتوای مذاکرات میان اسرائیل و حماس با وساطت میانجی‌گران گفته که «اهداف جنگ برای آماده‌سازی شرایط بازگشت اسرای اسرائیلی ایجاد شده و این چیزی است که اکنون در حال رخ دادن است و ما باید بدون اتلاف وقت بیشتر از آن استفاده کنیم.»

مخالفت نتانیاهو و گالانت

نتانیاهو به بهانه تسلیم نشدن در برابر خواسته‌های حماس به شرایط مذاکرات اعتراض کرده و گالانت با گسترش اختیارات تیم مذاکره کننده با حماس مخالفت است.

این در حالی است که نتانیاهو به رونین بار، رئیس دستگاه امنیت «شاباک» دستور سفر به قاهره برای مذاکره را داد، و همزمان، دیوید بارنیا، رئیس موساد را مجددا برای مذاکره به قطر فرستاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید