رئیس «موساد» برای از سرگیری مذاکرات مجددا به دوحه بازگشت

مذاکرات میانجی‌گری میان اسرائیل و حماس در دوحه اخیرا در پی اصرار بر خواسته‌ها و عدم‌انعطاف‌پذیری به بن‌بست رسیده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم کاهش خوش‌بینی در مورد نزدیک شدن به توافقی برای مبادله اسرای میان اسرائیل و جنبش حماس، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با بازگشت رئیس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل «موساد» به دوحه برای از سرگیری مذاکرات موافقت کرد.

شبکه «12» اسرائیل، جمعه 10 فروردین گزارش داد که نتانیاهو با بازگشت هیئت اسرائیلی به منظور تکمیل تلاش‌ها برای دستیابی به توافق آتش‌بس موافقت کرده است.

این شبکه اسرائیلی به نقل از دفتر نخست‌وزیری اسرائیل افزود که نتانیاهو با بازگشت رئیس موساد به قطر و رئیس سرویس اطلاعاتی شین بت به مصر برای ادامه مذاکرات در اوایل هفته آینده موافقت کرده است.

این اعلامیه پس از آن بیان می‌شود که بیش از یک هفته پیش مذاکرات دو طرف در قطر شاهد نشانه‌های خوش‌بینانه بود، اما اخیراً پس از بحث درباره جزئیات و برخی شرایط باقیمانده، سطح امیدواری‌ها به سرعت کاهش یافت.

در حالی که مذاکرات میان طرف‌های اسرائیلی و حماس با میانجی‌گری مصر، قطر و آمریکا از دسامبر گذشته به منظور دستیابی به توافق آتش‌بس و تبادل اسرا ادامه یافته است، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر کشته شدن 30 نفر از 130 گروگان‌های‌ اسرائیلی ربوده شده، در نوار تحت محاصره غزه همچنان ادامه دارد.

دولت نتانیاهو کارشکنی حماس در روند دست‌یابی به آتش‌بس را با رأی ممتنع آمریکا و عدم استفاده واشینگتن از حق وتو علیه قطعنامه اخیر تصویب شده در شورای امنیت مرتبط دانست.

در حالی که اختلافات میان اسرائیل و حماس بر سر توافق آتی مبادله اسرا ادامه دارد، سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل دوشنبه گذشته اعلام کرد که مذاکرات آتش‌بس در نوار غزه به بن بست رسیده است.

این رسانه اسرائیلی افزود که این مذاکرات به دلیل اصرار بر خواسته‌های حماس به بن بست رسیده است، چرا که این جنبش فلسطینی از جمله خواسته‌های خود بر خروج نیروهای اسرائیلی اصرار دارد و با ادامه حضور نیروهای اسرائیلی در زمان آتش‌بس در غزه مخالفت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید