معاون البرهان: پیش از فیصله دادن به پرونده نظامی وارد هیچ گونه روند سیاسی نخواهیم شد

فرماندهی ارتش سودان ضمن فراخوان برای جذب داوطلبان و مسلح کردن مقاومت مردمی برای بیرون راندن نیروهای پشتیبانی سریع از مناطق شهری این کشور تاکید کرد که نباید به هیچ گروه سیاسی سلاح تحویل داده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ میان طرف‌های متخاصم در سودان در آوریل آینده به پایان اولین سال خود نزدیک می‌شود، شمس‌الدین الکباشی، یکی از اعضای شورای حاکمیت و معاون فرمانده کل ارتش سودان، تاکید کرد که نیروهای مسلح سودان پیش از فیصله دادن به پرونده نظامی، وارد هیچ گونه روند سیاسی نخواهند شد.

الکباشی، پنج‌شنبه 9 فروردین، طی سخنانی در منطقه فرماندهی نظامی شرقی در ایالت «القضارف» افزود که آن‌ها در حال تلاش بر روی تهیه پیش‌نویس قانونی برای تنظیم جذب داوطلبان و مقاومت مردمی هستند و نباید سلاح به هیچ گروه سیاسی تحویل داده شود.

این عضو شورای حاکمیت سودان همچنین تاکید کرد که امضای توافقنامه صلح منوط به خروج نیروهای پشتیبانی سریع از منازل شهروندان است.

الکباشی همچنین به فرماندهان ارتش دستور داد که عملیات توزیع سلاح منحصراً تحت مدیریت آن‌ها صورت گیرد و سلاح‌هایی که تحت نظارت نیروهای مسلح نیست فورا جمع‌آوری شود.

این مقام ارتش سودان در ادامه خاطرنشان کرد که فرماندهی ارتش در منطقه نظامی شرق آماده است تا کنترل «ود مدنی» و«روستاهای ایالت الجزیره» و تمام مناطق را باز پس گیرد.

شمس‌الدین الکباشی، گفت:«از مردم سودان به خاطر صبر و تحملشان در برابر این شرایط بد آوارگی و وضعیت اقتصادی تشکر می‌کنیم، اما مقابله، مقاومت و شکست شورش شبه‌نظامیان پشتیبانی سریع ضروری است.

وی همچنین طی اظهاراتی انتقادی تصریح کرد که «سازمان‌های امدادی بین‌المللی تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده‌اند».

هشدارهای بین‌المللی

شایان ذکر است که از آغاز درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای ارتش به رهبری عبدالفتاح البرهان و پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان دقلو معروف به «حمیدتی» در اواسط آوریل (2023)، بیش از 3.9 میلیون نفر از مناطق جنگی در این کشور فرار کرده‌اند که میان آن‌ها 3 میلیون آواره داخلی هستند.

تعداد کسانی که از خارطوم، پایتخت سودان فرار کردند، به 71 درصد از کل کسانی رسید که ترجیح دادند منازل خود را در جستجوی امنیت به مقصد ایالت‌های نسبتا آرام ترک کنند.

سازمان ملل متحد اخیراً هشدار خود را درباره خطراتی که کودکان در نتیجه جنگ با آن روبرو هستند، تجدید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید