آیا اولین حملات دریایی حوثی‌ها توسط یک فرمانده ایرانی هدایت شد؟

به گفته منابع آگاه، اولین حملات شبه‌نظامیان حوثی‌ به کشتی‌ها در دریای سرخ در ماه اکتبر توسط عبدالرضا شهلایی، فرمانده ایرانی از داخل یمن هدایت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

همزمان با ادامه تنش‌های ناشی از حملات شبه‌نظامیان حوثی‌ به کشتی‌ها در دریای سرخ که 15 درصد از تجارت جهانی از آن می‌گذرد، ایالات متحده به ماموریت خود برای بازدارندگی این گروه یمنی مورد حمایت ایران ادامه می‌دهد.

با این حال به نظر می‌رسد که این ماموریت ناوگان آمریکایی در دریای سرخ با موانعی مواجه است.

دریاسالار مارک میگز، از کشتی آیزنهاور، گفت که با ادامه حمایت ایران از حوثی‌ها، نمی‌توان تعیین کرد که ماموریت بازدارندگی کامل این گروه چه زمانی تکمیل می‌شود.

میگز با اشاره به اینکه «اکنون حملات حوثی‌ها به کشتی‌های باری از موشک‌های کروز به پهپادهایی که خطرشان کمتر است، تغییر یافته» گفت که این مسئله نشان می‌دهد که گروه حوثی‌ها از حملات ایالات متحده به مواضعشان خسته شده است.

میگز در گفت‌وگو با خبرگزاری «بلومبرگ» همچنان گفت که سازمان اطلاعات آمریکا در ابتدای ماموریت هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد موشک‌هایی که حوثی‌ها در اختیار دارند، نداشت.

از سوی دیگر، یک مقامات غربی گفت که حوثی‌ها توانایی ادامه حمله به کشتی‌ها را برای چندین ماه آینده دارند.

تعدادی از مقامات آمریکایی نیز گفتند که در حال حاضر دلیلی وجود ندارد که ایران «کشوری که بدون آن که حوثی‌ها نمی‌توانند برای مدت طولانی به حملات خود ادامه دهند» بخواهد بخاطرش حملات در دریای سرخ متوقف شود، به‌ویژه که صادرات نفت تهران تحت تأثیر این تنش‌ها قرار نگرفته است.

این در حالی است که تاکنون هشدارهای آمریکا به تهران بی‌نتیجه بوده است.

به گفته منابع آگاه از داده‌های اطلاعاتی، اولین حملات شبه‌نظامیان حوثی‌ به کشتی‌ها در دریای سرخ در ماه اکتبر توسط عبدالرضا شهلایی، فرمانده ایرانی از داخل یمن هدایت شد.

شهلایی که از سوی ایالات متحده به سازماندهی حملات مرگبار علیه آمریکایی‌ها در منطقه متهم شده است، فرمانده توانایی‌ پهپادی و موشکی حوثی‌ها محسوب می‌شود.

به گفته منابع آگاه، وی همچنین حملات را مستقیماً با عبدالملک الحوثی، رهبر گروه حوثی‌ها هماهنگی می‌کند.

چهار سال پیش، ایالات متحده 15 میلیون دلار جایزه برای ارائه اطلاعات در مورد شهلایی تعیین کرد.

آمریکا در آن زمان اعلام کرد که شهلایی، معروف به یوسف ابوالکرخ و حاج یوسف ساکن شهر صنعا و از رهبران عالی رتبه نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است.

این فرمانده نیروی قدس همچنین سابقه طولانی در هدف قرار دادن آمریکایی‌ها و متحدان آنها در سراسر جهان دارد.

علاوه بر این، او متهم به برنامه‌ریزی برای ترورهای متعدد نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق و تامین سلاح و مواد منفجره برای گروه‌های شیعه است.

او همچنین متهم به طراحی حمله 20 ژانویه 2007 در شهر کربلای عراق است که به گفته واشینگتن منجر به کشته‌شدن پنج سرباز آمریکایی و زخمی شدن سه تن دیگر شد.

این در حالی است که ایران حمایت از حوثی‌ها با سلاح، تجهیزات و حتی دستورالعمل‌ها و داده‌های اطلاعاتی را تایید نمی‌کند و می‌گوید که تهران تنها از مواضع این گروه حمتیت کرده و نقشی در تصمیمی گیری و اقدامات حوثی‌ها ندارد.

از زمان آغاز جنگ در نوار غزه، حوثی‌ها بیش از 60 حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ انجام دادند.

شبه‌نظامیان حوثی ادعا می‌کنند که طی این حملات کشتی‌های اسرائیلی را در حمایت از فلسطینی‌ها هدف قرار می‌دهند.

این حملات تعداد کشتی‌هایی که از جنوب دریای سرخ عبور می‌کنند را در مقایسه با آغاز ماه دسامبر حدود 70 درصد کاهش داد.

همچنین باعث کاهش تقریباً 90 درصدی حمل و نقل کانتینری و توقف حمل و نقل تانکرهای گاز در جنوب دریای سرخ شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید