نتانیاهو: تشدید فشارهای بین‌المللی بر اسرائیل کارساز نخواهد بود

قرار بود یک هیئت اسرائیلی برای گفت‌وگو با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر کند، اما پس از این‌که روز دوشنبه ایالات متحده از استفاده از حق وتو علیه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت مبنی بر آتش‌بس در غزه خودداری کرد، تل‌آويو این سفر را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل چهارشنبه 8 فروردین گفت لغو سفری که دستیاران ارشدش قرار بود در هفته جاری به واشنگتن انجام دهند، با هدف ارسال پیامی به حماس بود مبنی بر اینکه تل‌آویو در برابر تشدید فشار‌های بین‌المللی برای توقف جنگ در غزه، تسلیم نخواهد شد.

نتانیاهو در اظهاراتی طی دیدار با سناتور آمریکایی، ریک اسکات که به اسرائیل سفر کرده است، گفت: «لغو سفر هیئت اسرائیلی به آمریکا قبل از هر چیز پیامی برای حماس بود که روی این فشارها شرط نبندید، زیرا کارساز واقع نخواهد نشد».

یک هیئت اسرائیلی قرار بود برای گفت‌وگو درباره نگرانی‌های آمریکا در مورد طرح‌های نتانیاهو برای حمله به شهر جنوبی رفح، جایی که اکثر مردم آواره غزه در آن پناه گرفته‌اند، به واشنگتن سفر کند اما اسرائیل پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که خواستار آتش‌بس در غزه شده بود و خودداری آمریکا از استفاده از حق وتوی برای رد پیش‌نویس این قطعنامه، سفر هیئت مذکور را لغو کرد.

ایالات متحده در طول جنگ غزه از لحاظ نظامی و دیپلماتیک از اسرائیل حمایت کرد، اما با افزایش تلفات غیرنظامیان در نوار غزه و وخامت اوضاع انسانی به تدریج مواضع خود را تغییر داده و بارها از قتل غیر نظامیان انتقاد کرده است.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، سه‌شنبه به همتای اسرائیلی خود یوآو گالانت گفت که تعداد کشته شدگان غیرنظامی در غزه «بسیار زیاد»است و در عین حال خواستار یافتن جایگزین‌هایی برای عملیات نظامی بزرگ اسرائیل در جنوب نوار غزه شد.

آستین در ابتدای دیدار خود با گالانت گفت: «امروز در غزه تعداد تلفات غیرنظامیان بسیار زیاد و میزان کمک‌های بشردوستانه بسیار کم است».

یک مقام ارشد پنتاگون پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که آستین ابراز امیدواری کرد که ادامه مذاکرات به زودی به آزادی همه زندانیان منجر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید