رویترز: اسرائیل با ترک میز مذاکرات، حماس را به دامن زدن به جنگ متهم کرد

«رویترز» از یک مقام اسرائیلی نزدیک به «موساد نقل کرد که گفته: یحیی السنوار، رهبر حماس در غزه با هدف تشدید جنگ در ماه رمضان، در روند مذاکرات دیپلماتیک کارشکنی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز»، سه‌شنبه 7 فروردین، به نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی گزارش داد که اسرائیل پس از آن‌که به این باور رسید که مذاکرات با میانجی‌گران درباره آتش‌بس غزه به‌دلیل خواسته‌های حماس به «بن بست» رسیده است، هیئت مذاکره‌کنندگان خود را از دوحه به تل‌آویو فراخواند.

بنا به این گزارش مقام اسرائیلی نزدیک به رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل «موساد»، که ریاست هیئت مذاکره‌کننده اسرائیلی را بر عهده دارد، یحیی السنوار، رهبر گروه حماس در غزه را به «کارشکنی در روند مذاکرات با هدف تشدید تنش‌ها در ماه رمضان»، متهم کرد.

مقامات قطری سه‌شنبه تایید کرده بودند که مذاکرات میان حماس و اسرائیل در مورد برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا در غزه با وجود تبادل اتهامات میان دو طرف متخاصم در خصوص عدم حصول پیشرفت، همچنان ادامه دارد.

مجید الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر در یک کنفرانس مطبوعاتی در دوحه گفت که مذاکرات همچنان «ادامه دارد» و افزود: «هیچ تحولی که منجر به این باور شود که یکی از دو هیئت از مذاکرات خارج شده است» وجود ندارد.

قطر به همراه کشورهای ایالات متحده آمریکا و مصر هفته‌ها است که از مذاکرات در دوحه حمایت می‌کند تا بتواند برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس را تضمین کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه 6 فروردین در جلسه خود پیش‌نویس قطعنامه برای توقف فوری جنگ در غزه را به تصویب رساند.

شورای امنیت در این قطعنامه خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط همه گروگان‌ها شده و بر لزوم افزایش کمک‌رسانی به ساکنان غزه و برداشتن همه موانع از سر راه رساندن کمک‌ها به مردم غزه تاکید کرد.

حماس و اسرائیل با وجود این قطعنامه شورای امنیت، کماکان یکدیگر را به کارشکنی در روند دستیابی به توافق آتش‌بس متهم می‌کنند.

در همین راستا، حماس اعلام کرد که «بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، و دولت راست‌گرای افراطی او را مسئول تمامی ناکامی‌ها در روند پیشبرد تلاش‌های مذاکراتی و دستیابی به توافق آتش‌بس مسئول دانست.

دفتر نتانیاهو در پاسخ به این اظهارات حماس گفت که این جنبش «علاقه‌ای به ادامه مذاکرات» ندارد، چرا که با صدور قطعنامه شورای امنیت به چنین رویکردی ترغیب شده است.

یک منبع آگاه به خبرگزاری «فرانسه» گفت: «مقامات موساد اسرائیل برای انجام مذاکرات با میانجی‌گری قطر و مصر در مورد دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌ها در دوحه حضور دارند.»

این منبع که خواست نامش فاش نشود، اشاره کرد که «تنها بخشی از تیم موساد برای مشورت در مورد تحولات مذاکرات به اسرائیل بازگشتند.»

در این زمینه الانصاری خاطرنشان کرد: «صرف‌نظر از حضور و خروج این هیئت‌ها، دیدارها همچنان در دوحه ادامه دارد و می‌توانم تایید کنم که بخشی از هیئت‌های مذاکره‌کننده کماکان در دوحه حضور دارند و به مذاکرات ادامه می‌دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید