یحیی السنوار کجاست؟

مقامات اسرائیلی و آمریکایی اتفاق نظر دارند، السنوار هنوز در داخل تونل‌های خان‌یونس پنهان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل در اظهاراتی گفت که «باید به زنده و مرده یحیی السنوار رهبر جنبش حماس در غزه برسیم تا بتوانیم اسرای اسرائیلی را بازگردانیم».

او افزود: «همه چیز با السنوار شروع شد و به پایان می‌رسد».

به گزارش «جروزالم پست»، این اظهارات رئیس‌جمهوری اسرائیل، طی سخنرانی در جریان افتتاح یک مرکز دانشگاهی در قدس روز سه‌شنبه 7 فروردین بیان شد.

هرتزوگ ادامه داد: «او تصمیم حمله 7 اکتبر را گرفت و به دنبال تشدید اوضاع منطقه و ایجاد اختلاف میان ما و سایر کشورهای جهان است.»

رئیس‌جمهوری اسرائیل در ادامه سخنانش گفت: «تمام جهان و منطقه باید بدانند که مسئولیت بر دوش او (السنوار) اوست.

هرتزوگ تاکید کرد، هیچ چاره‌ای نیست. باید به جنگ ادامه دهیم تا خود را به زنده یا مرده السنوار برسانیم، تا همه اسرا بازگردانده شوند.

برنامه‌ریزی برای کشاندن اسرائیل به عملیات رفح

آمریکا به نقل از منابع آگاه در 29 فوریه گزارش داد، یحیی السنوار، برای کشاندن اسرائیل به عملیات رفح برنامه‌ریزی کرده است، تا در پایان این جنگ پیروزمندانه از آن بیرون بیاید.

این گزارش اشاره کرده است، «السنوار در پیامی به رهبری حماس در قطر گفته است، اسرائیلی‌ها را در هر جایی که بخواهیم داریم.»

در این گزارش آمده است، نشستی در اویل ماه فوریه برگزار شد که رهبر ارشد حماس از شکست زمینی و تسخیر پایگاه‌ها و کشته شدن اعضای این جنبش در غزه ترس داشته است، اما نظر السنوار بر خلاف بود.

السنوار در یکی از تونل‌ها با اسرا است

بر اساس آنچه «واشینگتن پست» با استناد به منابع اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا و غرب در حدود یک ماه گزارش داد، مقامات اسرائیلی و آمریکایی اتفاق نظر دارند، السنوار هنوز در داخل تونل‌های خان‌یونس پنهان شده است و از زندانیان اسرائیلی برای حفاظت جان خود به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

به گفته یک مقام ارشد اسرائیلی، بزرگترین چالش افشای مخفیگاه السنوار، انجام عملیاتی برای کشتن یا دستگیری او به گونه‌ای است که بازداشت‌شدگان را در معرض خطر نندازد. این مقام گفت: «موضوع یافتن او نیست بلکه انجام کاری بدون به خطر انداختن جان گروگان‌هاست.»

بر اساس گزارش این روزنامه، ایالات متحده نیز با احتیاط در جستجوی السنوار است، منابع آگاه به جزئیات گفتند، تحلیلگران در آژانس اطلاعات نظامی آمریکا با استفاده از «تکنیک های تحلیلی قوی» که خروجی داده‌های مختلف را ترکیب می‌کند، به اسرائیل کمک می‌کنند تا نقشه‌های تونل‌های حماس را ترسیم کند. آن‌ها همچنین با تجزیه و تحلیل ارتباطات رمزگذاری شده و اطلاعات استخراج شده از سی‌دی‌های کامپیوتری و همچنین پردازش اطلاعات به دست آمده از طریق بازجویی و تحقیق به آنها کمک می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید