وزیر دفاع عراق: پس از خروج نیروهای ائتلاف همکاری‌ در ابعاد اطلاعاتی خواهد بود

ثابت العباسی به العربیه: در مورد جداسازی عرصه عراق از عرصه سوریه با واشینگتن توافق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ثابت العباسی، وزیر دفاع عراق، سه‌شنبه 8 فروردین، در مصاحبه‌ای اختصاصی با «العربیه» اعلام کرد که گفت‌وگوها برای تصمیم گیری در مورد خروج تدریجی و مطالعه‌شده ائتلاف بین‌المللی از عراق، ادامه دارد.

العباسی تاکید کرد که همکاری با کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه «داعش» و با «ناتو» پس از عقب‌نشینی، «در زمینه کار اطلاعاتی» خواهد بود.

طبق گفته العباسی، موضوع خروج ائتلاف بین‌المللی از عراق در سفر محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق به واشینگتن در آوریل آینده، در اولویت خواهد بود. او افزود: «واشینگتن در حال بررسی شیوه و زمان این عقب‌نشینی است و ما به تقطه توافقی در این خصوص خواهیم رسید.»

وزیر دفاع عراق همچنین از توافق با واشینگتن در مورد جداسازی عرصه عراق از عرصه سوریه در ارتباط با حضور آمریکایی‌ها خبر داده و افزود: «از دیدگاه آمریکایی‌ها، چه‌بسا عرصه سوریه به حضور آمریکا نیاز داشته باشد.»

عدم توافق با ترکیه

العباسی در فرازی دیگر از این مصاحبه تاکید کرد که هیچ توافقی با ترکیه درباره عملیات مشترک علیه حزب کارگران کردستان «پ ک ک» که آنکارا آن را ترویستی دانسته و مواضع این گروه در شمال عراق را گاه و بیگاه هدف حملات هوایی قرار می‌دهد، وجود ندارد.

وزیر دفاع عراق خاطرنشان کرد: «اگر طرف ترکیه‌ای، برخورد جدی و موثر نیروهای عراق در مرزها را احساس کند، هرگز در عراق نخواهد ماند.»

العباسی در بخشی از مصاحبه با «العربیه» تاکید کرد: «قانون اساسی عراق به نهادهای امنیتی اجازه مداخله در امور سیاسی را نمی‌دهد.»

او همچنین افزود که نخست‌وزیر، به موضوع بازسازی زیرساخت‌های ارتش عراق، توجه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید