کشته‌شدن 11 جوینده قارچ صحرایی در شمال سوریه توسط «داعش»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در جدیدترین حمله‌ گروه «داعش» در شمال سوریه، یازده جوینده قارچ صحرایی جان خود را از دست دادند.

هر ساله در فاصله ماه‌های فوریه و آوریل، صدها تن از شهروندان تهیدست سوری، با به خطر انداختن جان خود، برای به دست آوردن لقمه‌ای نان راهی بیابان پهناور سوریه می‌شوند، جایی مملو از مین که مخفیگاه شناخته‌شده افراط‌گرایان داعشی است.

در کشوری که 13 سال جنگ و بحران‌های اقتصادی ویرانگر را متحمل شده‌ است، قارچ‌های ترافل صحرایی می‌توانند با قیمت‌های بالا به فروش برسند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه: «در بیابان استان رقه در شمال سوریه، دست‌کم 11 نفر از کسانی که قارچ ترافل صحرایی جمع‌آوری می‌کردند، به دلیل انفجار بمب توسط جنگجویان داعش کشته شدند، داعشی‌ها هنگام عبور خودرو جویندگان قارچ از بیابان، این بمب را منفجر کردند».

این نهاد حقوق بشری افزود: «پس از انفجار مین، نیروهای داعش شروع به تیراندازی کردند».

گروه نظارتی مستقر در بریتانیا با دسترسی به شبکه‌ای از منابع در داخل سوریه، با اشاره به ربوده‌شدن سه جوینده قارچ دیگر توسط اعضای گروه داعش، گفت: «مردم بومی همچنان در جستجوی افراد مفقودشده هستند».

در سال 2014 گروه داعش، بخش‌های وسیعی از کشور سوریه را تحت کنترل خود درآورد. در مارس 2019 کمپینی نظامی با حمایت ائتلاف به رهبری ایالات متحده منجر به شکست این گروه شد، افراد باقی‌مانده این گروه افراطی همچنان در بیابان مخفی می‌شوند و حملات مرگباری را انجام می‌دهند.

دامنه فعالیتهای این گروه افراطی جهانی، گسترده‌تر از سوریه است؛ داعش مسئولیت حمله روز جمعه به سالن کنسرتی در مسکو، پایتخت روسیه را بر عهده گرفت که تا کنون 144 کشته بر جای گذاشته‌ است.

دیدبان حقوق بشر سوریه، پیشتر نیز در اوایل ماه مارس سال جاری، خبر داد که بر اثر برخورد خودروی جویدنگان قارچ با مین، در بیابان رقه، جایی که افراط‌گرایان داعش در آن حضور دارند، 19 نفر کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید