گوترش خواستار از سرگیری کمک‌های جهانی به «آنروا» شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از کشورهایی که تصمیم به توقف کمک‌های مالی به «آنروا» گرفته‌اند خواست موضع خود را تغییر دهند و تاکید کرد که این آژانس راهی برای تامین نیازهای زندگی غیرنظامیان در غزه است.

گوترش، دوشنبه ششم فروردین، در یک کنفرانس مطبوعاتی از امان، پایتخت اردن، گفت که تحقیقات در اتهام کارکنان آنروا به نقش داشتن در حملات 7 اکتبر همچنان ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه انجام هرگونه عملیات نظامی در رفح به معنای «فاجعه انسانی» خواهد بود، افزود: «باید توافقی برای برقراری آتش‌بس در غزه حاصل شود و تمامی گروگان‌ها آزاد شوند.»

پیشتر حدود 12 کشور غربی کمک مالی به آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی «آنروا» را متوقف کرده بودند، اما اخیرا تعدادی از آنها، از جمله فنلاند و استرالیا از ازسرگیری کمک مالی به این آژانس بین‌المللی خبر دادند.

از سوی دیگر دولت اسرائیل انتقادات جدیدی را متوجه این آژانس کرد.

بخش هماهنگی دولتی وزارت دفاع اسرائیل، آنروا را متهم کرد که از نقش خود در تسهیل ورود کمک‌ها به شمال غزه برای مدت طولانی کنار گرفته است.

بخش هماهنگی دولتی، دوشنبه با انتشار توئیتی در پلتفرم «ایکس» مدعی شد که این آژانس سازمان ملل «بیش از 6 هفته است که درخواستی برای ورود کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه به شمال غزه نکرده و در چند روز گذشته فقط درخواست ورود 3 کاروان کمکی را کرده است».

این بخش وزارت دفاع اسرائیل در ادامه گفت که «تل‌آویو در حال همکاری با سازمان‌های امدادی و سایر نهادهای سازمان ملل برای تسهیل ورود مقادیر زیادی کمک به شمال غزه است.»

اسرائیل پیشتر 12 کارمند آژانس سازمان ملل را به دست داشتن در حملات حماس در 7 اکتبر متهم کرده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که کشورش یک پرونده اطلاعاتی مبنی بر مشارکت برخی از کارکنان آنروا در حمله 7 اکتبر از غزه را توزیع کرده است.

در حالی که 13 کشور تا زمان شفاف‌سازی این اتهامات، کمک‌های مالی خود به آژانس آنروا را تعلیق کردند.

گوترش، نیز یک گروه تحقیقاتی مستقل را برای بررسی عملکرد آنروا به ریاست کاترین کولونا، وزیر خارجه سابق فرانسه تعیین کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید