نتانیاهو: خودداری آمریکا از استفاده حق وتو به تلاش‌های جنگ آسیب می‌زند

نماینده آمریکا از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست تا جنبش «حماس» را برای پذیرفتن توافق روی میز تحت فشار بگذارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به تصویت قطعنامه «آتش‌بس فوری» در نوار غزه توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد و خودداری آمریکا از استفاده از حق وتو، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تأکید کرد که عدم استفاده واشینگتن از حق وتوی خود برای جلوگیری از تصویب چنین قطعنامه‌ای به تلاش‌های جنگی تل‌آویو برای آزادی گروگان‌ها اسرائیلی آسیب می‌زند.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل دوشنبه 6 فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد:«با توجه به تغییر موضع آمریکا، نتانیاهو تصمیم گرفت سفر هیئت اسرائیلی که بنا به درخواست جو بایدن، قرار بود به واشنگتن اعزام شود، را لغو کرد».

چهارده عضو شورای امنیت شامل 4 عضو دائم و 10 عضو غیردا‌ئمی به این پیش‌نویس قطعنامه درباره غزه رای موافق دادند. اما ایالات متحده آمریکا از رای دادن به این قطعنامه شورای امنیت که از سوی اعضای غیر‌دائمی این شورا برای حمایت از برقراری آتش‌بس در غزه ارائه شده است، امتناع کرد.

واکنش کاخ سفید

در توجیه این موضع ایالات متحد، سخنگوی کاخ سفید دوشنبه تاکید کرد که رای ممتنع آمریکا به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که خواستار آتش‌بس فوری در غزه است به معنای «تغییر موضع سیاسی» نیست.

جان کربی توضیح داد که واشنگتن که قبلاً جلوی تصویب بسیاری از پیش‌نویس قطعنامه‌های مشابه را گرفته بود. از این قطعنامه حمایت نکرد زیرا فاقد عناصر «اساسی» مانند محکومیت جنبش حماس بود.

کاخ سفید با بیان اینکه به نظر می‌رسد ناکامی هیئت اسرائیلی برای آمدن به واشنگتن ایده خوبی نیست، ادامه داد: «ما بسیار ناامید هستیم که هیئت اسرائیلی برای انجام مذاکرات جامع درباره رفح به واشنگتن سفر نکرده است».

واکنش پنتاگون

در همین حال وزارت دفاع ایالات متحده «پنتاگون» گفت که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا همچنان در حال برنامه‌ریزی برای دیدار با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در واشنگتن است.

ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون گفت: «این نشست که قرار است فردا سه‌شنبه در پنتاگون برگزار شود، موضوعات مختلفی از جمله آزادی گروگان‌های در بند حماس و نیاز به ارسال کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غیرنظامیان فلسطینی در غزه را شامل خواهد شد».

این هیئت بلندپایه اسرائیلی قرار بود برای گفت‌وگو درباره عملیات نظامی برنامه‌ریزی شده اسرائیل در شهر رفح در جنوب نوار غزه به واشنگتن سفر کند.

آتش بس‌فوری در غزه

شورای امنیت سازمان ملل امروز پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که در آن خواستار آتش س فوری در نوار غزه در ماه رمضان شده است.

شورای امنیت اعلام کرد که تصویب این قطعنامه مشروط به برقراری آتش‌بس دائمی و آزادی بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان است.

شورای امنیت با اکثریت 14 رای به پیش نویس قطعنامه که توسط اعضای منتخب این شورا ارائه شده و مورد حمایت گروه عربی قرار گرفته بود، تصویب کرد.

عمار بن جامع، نماینده الجزایر در سازمان ملل متحد با بیان این‌که قطعنامه شماره 2728 که شورا در رابطه با آتش‌بس در ماه مبارک رمضان امروز به تصویب رساند مدت‌هاست به تعویق افتاده است، از شورای امنیت خواست تا برای اجرایی شدن این قطعنامه تلاش کند.

نماینده آمریکا در شورای امنیت، لیندا توماس-گرینفیلد، از اعضای شورای امنیت خواست تا جنبش فلسطینی «حماس» را برای پذیرفتن توافق روی میز تحت فشار بگذارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید