سازمان جهانی بهداشت: ممانعت از ورود کمک‌های آنروا به شمال غزه گرسنگان را می‌کشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام ممانعت اسرائیل از ورود کاروان‌های غذایی آنروا به شمال نوار غزه، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت یک‌شنبه 5 فروردین، خواستار لغو این تصمیم شد.

گبریسوس در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت که تصمیم اسرائیل برای ممانعت از ورود آنروا به شمال غزه، در واقع توانایی زنده ماندن از افرادی که با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند را سلب می‌کند.

فیلیپ لازارینی، کمیسر «آنروا»، صبح یکشنبه اعلام کرد اسرائیل قصد دارد از امروز از ارائه کمک‌های این نهاد به شمال غزه جلوگیری کند.

«تصمیم شرم آور»

لازارینی شنبه 4 فروردین در حساب شخصی خود در رسانه اجتماعی «ایکس»، تصمیم اسرائیل که باعث تسریع قطحی در نوار غزه به هدف جلوگیری از رسیدن کمک‌های نجات‌بخش می‌شود را «شرم آور» توصیف کرد و خواستار رفع این محدودیت‌ها شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل شنبه 4 فروردین، بر لزوم پایبندی اسرائیل به قوانین بشردوستانه و دستیابی به آتش بس فوری در نوار غزه تاکید کرد.

گوترش در یک مصاحبه مطبوعاتی در گذرگاه رفح در مرز مصر و نوار غزه گفت هنوز تا این لحظه کمک‌های بشردوستانه به حالت تعلیق درآمده و ارسال نشده است.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به اینکه مردم غزه در «کابوسی بی‌پایان» به سر می‌برند، افزود: «کمک‌های بشردوستانه باید وارد نوار غزه شود و نباید بخاطر کمک به مردم فلسطین، تسلیم شویم.»

تعلیق کمک‌های مالی آنروا

قابل ذکر است، اسرائیل در ماه‌های اخیر مجموعه‌ای از اتهامات را علیه آنروا مطرح کرده که مهم‌ترین آن‌ها ادعای دست داشتن برخی کارکنان این سازمان در حمله حماس در هفتم اکتبر بود.

ایالات متحده و سایر کشورهای غربی با به تعلیق درآوردن بودجه آژانس، خواستار تحقیقات در این باره شده و تاکید کردند نقش این آژانس در نوار غزه حیاتی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید