حماس واشینگتن را به متوقف‌کردن توافق آتش‌بس موقت متهم کرد

مقام ارشد حماس: مشکل در توافق با اسرائیل به اسیران و تعداد آنها مربوط نمی‌شود، بلکه ناشی مخالفت طرف اسرائیلی با دادن هرگونه تضمینی به میانجی‌ها در مورد مسائل اساسی مرتبط با زندگی مردم غزه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسام بدران، از اعضای دفتر سیاسی حماس، دولت آمریکا را به مانع تراشی در دستیابی به هرگونه توافق با اسرائیل در مورد نوار غزه متهم کرد.

بدران طی این اظهارات که دوشنبه 6 فروردین از سوی حماس درپی تاکید اسرائیل بر به بن‌بست رسیدن مذاکرات برای آتش‌بس موقت در غزه انتشار یافت، افزود: «موضع آمریکا را نمی‌توان میانجی‌گرانه تلقی کرد، بلکه آمریکا یک شریک اساسی، سیاسی و نظامی در حمایت از اشغالگری اسرائیل است.»

طبق گفته بدران، مشکل در توافق با اسرائیل به اسیران و تعداد آنها مربوط نمی‌شود، بلکه ناشی از این است که طرف اسرائیلی از دادن هرگونه تضمینی به میانجی‌ها در مورد مسائل اساسی مرتبط با زندگی مردم غزه خودداری می‌کند.

این مقام ارشد حماس تاکید کرد که اولویت حماس، محدود به آزادی اسرا به آن شکل که طرف اسرائیلی تبلیغ می‌کند، نمی‌شود بلکه شامل توقف جنگ علیه غزه، رسیدن کمک‌ها و برنامه‌های شفاف بازسازی است.

به بن‌بست رسیدن مذاکرات

این اظهارات در پی این بود که سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، دوشنبه اعلام کرد که مذاکرات آتش‌بس موقت در نوار غزه، به بن‌بست رسیده‌ است.

به گفته این سازمان، بن‌بست مزبور ناشی از خواسته‌های حماس است که ادامه حضور نیروهای اسرائیلی طی برهه آتش‌بس در غزه را رد کرده است.

یک مقام اسرائیلی نیز اعلام کرد که تل‌آویو در مذاکرات اخیر در دوحه، با امتیازدهی‌های بزرگ موافقت کرد، در حالی که حماس موضع سرسختانه را در پیش گرفت.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل تاکید کرد که این کشور، حق وتوی لیست آزاد شدگان فلسطینی در ازای هر سرباز زن اسرائیلی را نخواهد داشت، بلکه با آزادی 7 زندانی فلسطینی محکوم به حبس ابد به ازای هر سرباز زن، موافقت کرده است.

این تحولات در بحبوحه فشارهای علنی آمریکا بر تل‌آویو از طریق آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه برای پیشبرد مذاکرات و دستیابی به توافق ظرف چند روز آینده، رخ داده است

پیشنهاد آمریکا

یک مقام ارشد اسرائیلی یکشنبه اعلام کرد که کشورش با پیشنهاد توافق ارائه شده از سوی آمریکا، موافقت کرده است

سازمان رادیو – تلویزیون اسرائیل، یکشنبه به نقل از این مقام اسرائیلی افزود که اسرائیل اکنون منتظر پاسخ حماس است.

آمریکا شنبه گذشته در جریان مذاکرات دوحه، پیشنهادی را برای «ایجاد همگرایی» دیدگاه‌ها در مورد شمار اسیران فلسطینی زندانی که اسرائیل باید به ازای هر گروگان آزاد شده توسط حماس در بازه آتش‌بس موقت جدید احتمالی در غزه، آزاد کند، ارائه کرد.

این پیشنهاد، آزادی 40 گروگان از مجموع 130 گروگان نزد حماس و آتش‌بس به مدت 6 هفته درغزه و همچنین کاستن از شروط اسرائیلی مربوط به بازگشت اهالی به شمال غزه را شامل می‌‍شود.

سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس، به «رویترز» تأکید کرد که این جنبش پیشتر پیشنهادی را در اوایل مارس جاری در مورد آزادی 700 تا هزار زندانی فلسطینی در ازای آزادی گروگان‌های زن، کم سن و سال، افراد مسن و بیمار ارائه کرده بود که اسرائیل آن را غیرواقع‌بینانه توصیف کرد.

ابوزهری همچنین اسرائیل را مسئول عدم دستیابی به توافق دانست؛ چرا که تا این لحظه از پایبندی به پایان دادن به حمله نظامی، خروج نیروهای خود از نوار غزه و اجازه بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان در شمال غزه خودداری کرده است.

حماس بر لزوم بازگشت آوارگان و همچنین آتش‌بس دائمی تاکید دارد که از سوی طرف اسرائیلی رد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید