موافقت اسرائیل با پیشنهاد جدید آمریکا برای مبادله اسرا و آتش‌بس در غزه

اسرائیل و آمریکا اکنون منتظر پاسخ حماس به این پیشنهاد هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگرچه حماس تأکید کرده است که مواضعش در مورد توافق مورد انتظار مبادله اسیران و آتش‌بس در نوار غزه با طرف اسرائیلی فاصله زیادی دارد، یک مقام ارشد اسرائیلی اعلام کرد که کشورش با پیشنهاد توافق ارائه شده از سوی آمریکا، موافقت کرده است

سازمان رادیو – تلویزیون اسرائیل، یکشنبه 5 فروردین به نقل از این مقام اسرائیلی گفت اسرائیل اکنون منتظر پاسخ حماس است.

از سویی دیوید بارنیا، رئیس هیئت مذاکره کننده اسرائیلی و رئیس «موساد» شب گذشته از دوحه بازگشت تا مسئولان اسرائیلی را در جریان روند مذاکرات غیرمستقیم با حماس در پایتخت قطر قرار دهد.

این در حالی است که به نظر منابع آگاه اسرائیلی، اختلاف نظرهایی در سطح کاری در تعامل با تماس‌ها و جزئیات مبادله اسیران در خصوص میزان آمادگی حماس برای دستیابی به توافق وجود دارد.

از سویی انتظار می‌رود که هیئت امنیتی به ریاست یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل که به دعوت لوید آستین همتای امریکا او به واشینگتن رفته، در مورد موضوع حمله به شهر رفح و طرح‌های جایگزین آن و همچنین تلاش‌های بشردوستانه، ارسال کمک‌ها از طریق هوا و پیشرفت در ساخت اسکله دریایی در نوار غزه گفت‌وگو کند.

مفاد پیشنهاد جدید

آمریکا روز گذشته در جریان مذاکرات دوحه، پیشنهادی را برای «ایجاد همگرایی» دیدگاه‌ها در مورد شمار اسیران فلسطینی زندانی که اسرائیل باید به ازای هر گروگان آزاد شده توسط حماس در بازه آتش‌بس موقت جدید احتمالی در غزه، آزاد کند، ارائه کرد.

این پیشنهاد آزادی 40 گروگان از مجموع 130 گروگان نزد حماس و آتش‌بس به مدت 6 هفته درغزه و همچنین کاستن از شروط اسرائیلی مربوط به بازگشت اهالی به شمال غزه را شامل می‌‍شود.

سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس، به «رویترز» تأکید کرد که این جنبش پیشتر پیشنهادی را در اوایل مارس جاری در مورد آزادی 700 تا هزار زندانی فلسطینی در ازای آزادی گروگان‌های زن، کم سن و سال، افراد مسن و بیمار ارائه کرده بود که اسرائیل آن را غیرواقع‌بینانه توصیف کرد.

ابوزهری همچنین اسرائیل را مسئول عدم دستیابی به توافق دانست زیرا تا این لحظه از پایبندی به پایان دادن به حمله نظامی، خروج نیروهای خود از نوار غزه و اجازه بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان در شمال غزه خودداری کرده است.

حماس بر لزوم بازگشت آوارگان و همچنین آتش‌بس دائمی تاکید دارد که از سوی طرف اسرائیلی رد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید