مهار حریق در یک کشتی تجاری پس از اصابت آن با پرتابه حوثی در آب‌های مقابل سواحل یمن

حریق ناشی از اصابت پرتابه مهار شده و کشتی و خدمه آن اکنون ایمن و سلامت هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان امنیت دریانوردی بریتانیا شامگاه شنبه چهارم فروردین گزارش داد یک کشتی در فاصله 23 مایل دریایی غرب شهر «المخاء» یمن هدف اصابت یک پرتابه جنگی قرار گرفته است.

این نهاد بریتانیایی در ادامه گزارش داد که خدمه این کشتی تجاری هدف گرفته شده موفق شدند حریق ناشی از اصابت پرتابه که به‌نظر می‌رسد توسط «حوثی‌ها» در نزدیکی سواحل یمن شلیک شده است را مهار کنند و کشتی و خدمه آن اکنون ایمن و سلامت هستند.

شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران در یمن از ماه نوامبر گذشته و با ادعای حمایت از غزه در برابر تهاجم اسرائیل که به‌دنبال حمله هفتم اکتبر حماس آغاز شده است، حملاتی را علیه کشتی‌هایی که به ظن آن‌ها با اسرائیل مرتبط است، انجام می‌دهند.

ادامه حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها کل کشتیرانی و تجارت بین‌المللی که حجم آن از آبراه دریای سرخ به 12 درصد تجارت جهانی می‌رسد را تهدید و به مخاطره انداخته است.

این حملات شبه‌نظامیان حوثی که در چند مورد به آتش‌گرفتن و غرق شدن کشتی‌ها یا آسیب و خسارت جدی به محموله‌های آنها منجر شده به شدت تجارت دریایی و دریانوردی بین‌المللی در دریای سرخ و کانال سوئز را مختل کرده است و شرکت‌های بزرگ کشتیرانی و ترابری دریایی را به در پیش گرفتن مسیرهایی جایگزین، پرهزینه و طولانی‌مدت از جمله دور زدن آفریقا و عبور از دماغه امید نیک در جنوبی‌ترین بخش این قاره مجبور کرده است.

در چارچوب مقابله با این حملات و تهدیدهای حوثی‌ها، آمریکا متحد اسرائیل، تحت عنوان دفاع از ثبات و امنیت بین‌المللی، در ماه دسامبر یک ائتلاف نظامی چندملیتی دریایی تحت عنوان «پاسداری از رفاه» را به‌منظور حفاظت از کشتیرانی در دریای سرخ مستقر کرد.

ایالات متحده ضمن بازگرداندن حوثی‌ها به فهرست جهانی سازمان‌های تروریستی و عمال تحریم‌هایی علیه شبکه‌های تامین‌کننده مالی آنها به‌طور مشترک همراه با بریتانیا انجام حملاتی را علیه پایگاه‌ها و زاغه‌های سلاح و مهمات و مخازن موشکی و پهپادی این گروه در برخی استان‌های یمن از جمله صنعا، صعده و الحدیده ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید