معمای ناپدید شدن عمر البشیر و جزئیات فرار او پس از آغاز نبردها در سودان

رئیس جمهوری سابق سودان و دستیارانش از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی به جنایات جنگی، نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در منطقه دارفور متهم هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

چند روز دیگر سودانی‌ها وارد اولین سالگرد آغاز جنگ بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع می‌شوند که در 5 آوریل سال گذشته آغاز شد. با وجود گذشت تقریبا یکسال از آن زمان هنوز معمای ناپدید شدن عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سابق سودان و فرار او به همراه دستیارانش از بیمارستان نظامی شهر «ام درمان» دو هفته پس از آغاز درگیری‌ها، حل نشده باقی مانده است.

جزئیات عملیات

هیچ کس تاکنون از محل اختفای عمر البشیر و اعضای رژیم او که از زندان فرار کرده‌اند، اطلاعی ندارد. البشیر و دستیارانش از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی به جنایات جنگی، نسل کشی و جنایت علیه بشریت در منطقه دارفور متهم هستند.

هیئتی از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی طی روزهای اخیر از سودان دیدن کرده و با هویدا عوض الکریم وزیر دادگستری تام الاختیار این کشور دیدار کرد اما این دیدار بدون هیچ نتیجه‌ای درباره ارائه اطلاعات از مکان اختفای عمر البشر و دست‌بارانش به پایان رسید.

با این حال برخی منابع آگاه به این پرونده برای روزنامه «الشرق الاوسط» فاش کردند که با یک منبع نزدیک به مراکز تصمیم گیری در «جنبش اسلامی سودان» که خواست نامش فاش نشود، گفت، عمر البشیر توسط این سازمان اسلامی از بیمارستان نظامی «ام درمان» به مکانی امن در شمال سودان انتقال داده شد.

این منبع افزود، عملیات فراری دادن عمر البشیر به همراه عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع او، توسط یک گروه نخبه از نظامیان و گروهی از شبه نظامیان اسلامی وابسته به داعش و برخی نیروهای ویژه اسلامگرا انجام شد.

این منبع خاطر نشان کرد که عملیات فراری دادن عمر البشیر بدون مشارکت ملموس و آشکار ارتش صورت گرفت اما در عین حال تاکید کرد که ارتش تنها ماموریت تامین امنیت محدود عملیات را به عهده داشت.

این منبع گفت به نظر می‌رسد که عمر البشیر و وزیر دفاع او به طور مستقیم به شهر «بربر» در شمال سودان منتقل شده‌اند.

طبق این گزارش‌ها رهبران گروه‌های اسلامگرا در شهر «بربر» جلسه‌ای محرمانه نسبتا بزرگی به ریاست عمر البشیر برگزار کردند.

او خاطرنشان کرد: «این عملیات حدود بیش از یک ماه پیش و نه پس از ورود نیروهای ارتش به منطقه پزشکی نظامی که چند ماه در محاصره قرار دارد، انجام شد».

این منبع نزدیک به «جنبش اسلامی» همچنین اعلام کرد که وضعیت سلامتی و جسمی عمر البشیر و عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع سابق که همراهش است، در طول ماه های بازداشت به طور قابل توجهی وخیم شده است.

این منبع تاکید کرد که انتقال قاچاق این دو نفر از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود و چند هفته پیش پس از آغاز نبردها توسط نیروهای ویژه حرفه‌ای وابسته به شاخه نظامی یک سازمان اسلام گرا انجام شد.

این منبع همچنین از انجام یک عملیات هوایی پیچیده قبل از فراری دادن این دو مرد با هدف نجات آنها از طریق تحویل فوری مواد غذایی و پزشکی به آنها پس از وخامت وضعیت سلامتی و معیشتی آنها خبر داد.

هشام عباس، فعال برجسته سودانی، در پوستری در حساب کاربری خود در فیس بوک، اظهار داشت که آنچه که عملیات شکست محاصره منطقه «سلاح المهندسین» نامیده شد، چیزی جز پوشش سنگین آتش برای فراری‌دادن رهبران حزب کنگره ملی بویژه عمر البشیر و دستیارانش نبود.

حدود یک سال است که اطلاعاتی درباره محل اختفای عمر البشیر در دست نیست.

سال گذشته زمانی که جنگ در سودان آغاز شد، البشیر به همراه باکری حسن صالح، عبدالرحیم محمد حسین و سرلشکر احمد الطیب الخنجر که در بیمارستان نظامی «ام درمان» تحت کنترل ارتش بودند، فرار کردند.

از آن تاریخ، اخبار ضد و نقیضی درباره محل اختفای رئیس جمهوری سابق و اعضای رژیم او که از زندان فرار کرده‌اند، منتشر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید