رهبر اپوزیسیون اسرائیل دولت نتانیاهو را «دروغ‌گوترین» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنان یایر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل، با حمله شدید به دولت بنیامین نتانیاهو، آن را «دروغ‌گوترین و وحشتناک‌ترین دولت تاریخ کشور» توصیف کرد.

لاپید همچنین از ارائه قانون خدمت اجباری که یهودیان مذهبی را از خدمت سربازی معاف می کند، به شدت انتقاد کرد.

او در پستی در حساب کاربری خود در «ایکس» نوشت: «قانون معافیت که این هفته ارائه می‌شود، چهره وحشتناک‌ترین دولت تاریخ کشور است که ویژگی آن دروغگویی، فرار از مسئولیت و تبعیض میان خون و خون است.»

او‌ افزود: «پس از شش ماه جنگ دردناک، ارتش اسرائیل از کمبود سرباز رنج می‌برد و دولت برای ده‌ها هزار مرد جوان معافیت سربازی اجباری را ارائه می‌کند.»

لاپید با بیان اینکه این معافیت در صورت تصویب «شرم آور» خواهد بود، افزود: هر کس که بعد از این در این دولت بماند در این شرمساری شریک است.»

این انتقادات در حالی مطرح می شود که انتظار می‌رود دستور صادر شده توسط دولت‌های متوالی اسرائیل مبنی بر معافیت یهودیان مذهبی از خدمت سربازی در ازای مطالعه تورات در مدارس دینی، در پایان ماه جاری پایان یابد و کنست ملزم به تصویب قانون جدید شود.

دیوان عالی اسرائیل قبلاً از تمدید حکم دولتی برای یک دوره دیگر خودداری کرد و به دولت نتانیاهو فرصت داد تا به تفاهم گسترده‌ای با جریانات سیاسی در مورد آن دست یابد.

با این حال، عدم پذیرش خدمت سربازس اجباری توسط بسیاری از چهره‌های مذهبی یهودیان، به رهبری اسحاق یوسف، خاخام اعظم یهودیان سفاردی در اسرائیل، جنجال گسترده‌ای را برانگیخت.

یوسف تهدید کرد که اگر مذهبی‌ها مجبور به خدمت در ارتش شوند برای همیشه کشور را ترک خواهند کرد.

گفتنی است نتانیاهو بر سر همین موضوع، با یوآو گالانت وزیر دفاع خود نیز به شدت دچار اختلاف شده است.

او همچنین با مشکلات و انتقادات فراوان دیگری نیز از سوی نیروهای امنیتی و خانواده‌های گروگان‌های نزد حماس روبرو است.

نخست وزیر اسرائیل، علاوه بر این بحرانها، با انتقادات بین المللی و آمریکایی درباره نحوه مدیریت جنگ غزه، افزایش شدید تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی فلسطینی‌ها و اصرار او بر یورش به شهر رفح، که مملو از آوارگان است، مواجه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید