گوترش برای تجدید فراخوان آتش‌بس از مرز غزه دیدار می‌کند

آنروا: آتش‌بس و انتقال مواد غذایی به نوار غزه تنها راه برون رفت از هرج و مرج در این باریکه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، امروز شنبه چهارم فروردین، جهت تجدید درخواست‌های خود برای برقراری آتش‌بس در جنگی که بیش از پنج ماه میان اسرائیل و حماس ادامه دارد، وارد مرز غزه با مصر می‌شود.

سفر گوترش در شرایطی انجام می‌گیرد که به رغم درخواست‌های بین المللی برای جلوگیری از حمله‌ اسرائیل به رفح، مقام‌های تل‌آویو تهدید می‌کنند که عملیات نظامی زمینی را در شهر رفح در جنوب غزه در مجاورت مرز با مصر انجام خواهند داد.

گفتنی است که اکثریت جمعیت 2.3 میلیون نفری نوار غزه پس از حمله اسرائیل به این باریکه به شهر رفح پناه برده‌اند.

اگرچه شرایط در شمال نوار غزه بدتر از بقیه مناطق است، اما با ادامه درگیری، وضعیت اسفبار غیرنظامیان در سراسر این باریکه به شدت بدتر شده است.

گوترش از العریش در شمال صحرای سینا در مصر جایی که بسیاری از کمک‌های بین‌المللی برای غزه تحویل و ذخیره می‌شود، و همچنین از سمت مصری گذرگاه رفح که یکی از نقاط ورودی کمک‌ها به غزه است، دیدار خواهد کرد.

انتظار می‌رود که دبیرکل سازمان ملل به یک بیمارستان در العریش برود تا با امدادگران سازمان ملل در رفح دیدار کند.

در همین زمینه، فیلیپ لازارینی، کمیسر کل آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) روز جمعه گفت که کمک‌های بشردوستانه وارد شده به نوار غزه، به هیچ وجه کافی نیست.

او هشدار داد که تعداد بیشتری از مردم به دلیل این «محاصره» جان خود را از دست خواهند داد مگر اینکه آتش بس برقرار شود و اجازه ورود کمک‌های بیشتری داده شود.

لازارینی در شبکه اجتماعی ایکس گفت: «حدود 6 ماه پس از شروع جنگ آنچه مقامات اسرائیلی برای ورود کمک‌ها به غزه اجازه می دهند، متاسفانه ناکافی است».

او افزود:«قبل از حمله 7 اکتبر، روزانه به طور متوسط 500-700 کامیون وارد غزه می شد، در حالی که امروز میانگین تنها 150 کامیون است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید