گروه «داعش خراسان» چه هدفی را پی حمله مسکو دنبال می‌کند؟

مداخله روسیه علیه داعش در سوریه، چه‌بسا انگیزه‌ لازم برای اقدامات «داعش خراسان» در هدف قراردادن روسیه به عنوان دشمن مستقیم به دلیل اقداماتش در خاورمیانه را فراهم کرده باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه «داعش خراسان»، مسئولیت حمله شامگاه جمعه 3 فروردین در مسکو را بر عهده گرفت که به کشته‌ شدن بیش از 93 نفر و زخمی شدن 146 نفر در تیراندازی و سپس وقوع آتش‌سوزی مهیب در یک سالن کنسرت در مرکز خریدی در حومه مسکو انجامید.

یک مقام آمریکایی اعلام کرد که واشینگتن به اطلاعاتی دست یافته که دست داشتن «داعش خراسان» در این حمله را تایید می‌کند، اما سخنگوی کمیته تحقیقات روسیه در این باره اعلام کرد، برای صحبت از سرنوشت و هویت عاملان حمله «هنوز زود است.»

ماهیت گروه «داعش خراسان»؟

این شاخه از گروه تروریستی « داعش» که با نام (ISIS-K) نیز شناخته شده، از ایدئولوژی و تاکتیک‌های گروه اصلی، پیروی می‌کنند. پسوند «خراسان» اشاره به منطقه‌ای است که افغانستان و پاکستان را شامل می‌شود.

گروه «داعش خراسان» در سال 2015 به دست اعضای ناراضی از «طالبان» تاسیس شد. طبق گزارش «نیویورک تایمز»، شمار اعضای این گروه تا سال 2021 در نتیجه ترکیبی از حملات هوایی ایالات متحده و «کماندوهای» افغان که به کشته‌شدن بسیاری از رهبران آن انجامید، تقریباً به نصف یا تقریباً 2هزار عضو، کاهش یافت.

نام این گروه اندکی پس از سرنگونی دولت افغانستان توسط «طالبان» در سال 2021 مطرح شد. در جریان خروج نظامی آمریکا از افغانستان، این گروه در ماه اوت 2021 انفجار انتحاری در فرودگاه بین المللی کابل انجام داد که منجر به کشته شدن 13 سرباز آمریکایی و 170 غیرنظامی شد.

این حمله با ارتقاء موقعیت «داعش خراسان»، آن را به تهدیدی بزرگ برای قدرت «طالبان» در حکمرانی بر افغانستان تبدیل کرد به‌طوری که از آن زمان، طالبان، درگیر نبردهای سنگین علیه گروه «داعش خراسان» در افغانستان شده است.

«داعش خراسان» دی ماه گذشته در پستی در حساب کاربری منتسب به این گروه در «تلگرام» اعلام کرد که در پشت حمله‌ای قرار دارد که طی آن 84 نفر در شهر کرمان در جریان مراسم سالگرد قتل قاسم سلیمانی، کشته شدند.

این گروه ضمن تهدیدهای مکرر خود علیه ایران، مسئولیت این دست از حملات را برعهده گرفته است.

علت تلاش«داعش خراسان» برای حمله به روسیه

کولین بی کلارک، تحلیل‌گر مبارزه با تروریسم در شرکت مشاوره امنیتی «سوفان» مستقر در نیویورک می‌گوید: «توجه سازمان داعش خراسان طی دو سال گذشته بر روسیه متمرکز شده و اغلب از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در تبلیغاتش در خصوص مداخله او در افغانستان، چچن و سوریه انتقاد می‌کند.»

حمله در مسکو، نشان‌دهنده افزایش قابل توجه عملیات «داعش خراسان» است که بیانگر دشمنی در قبال روسیه و شخص پوتین است. از جمله علل حملات «داعش خراسان» به روسیه، دخالت‌های نظامی پوتین در خاورمیانه و مشخصا سوریه است.

سیاست پوتین در اعزام نیروهای روسیه به سوریه برای حمایت از رژیم بشار اسد، گامی در راستای حفظ قدرت اسد در حاکمیت سوریه و تاکیدی بر نفوذ روسیه بر منطقه است که مستقیما در تضاد با اهداف داعش و قلمرو آن قرار داشت. بر این مبنا، مداخله روسیه علیه داعش در سوریه، چه‌بسا انگیزه‌ لازم برای اقدامات داعش خراسان در هدف قراردادن روسیه به عنوان دشمن مستقیم به دلیل اقداماتش در خاورمیانه را فراهم کرده باشد.

افزون بر این، عوامل مسلحی از آسیای میانه با پیشینه تاریخی ضد روسیه نیز در میان اعضای«داعش خراسان» حضور دارند که بر انگیزه‌های این گروه برای انجام چنین حملاتی در خاک روسیه، دامن می‌زنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید