کشته شدن 12 عضو «پ‌ک‌ک» در عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق

دولت بغداد به پیشنهاد آنکارا برای ایجاد «مرکز عملیاتی مشترک» برای مبارزه با حزب کارگران کردستان «پاسخ مثبت» داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ترکیه شنبه چهارم فروردین با اعلام کشته شدن 12 عضو حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک» در منطقه متینا در شمال عراق «طی یک عملیات نظامی فرامرزی»، از گسترش حملات مشابه خود در ماه‌های آینده هشدار داد.

آنکارا اخیرا پیشنهاد ایجاد یک «مرکز عملیاتی مشترک» با عراق برای مبارزه با حزب کارگران کردستان را داده است.

دولت بغداد در جلسه هفته گذشته خود به این موضوع «پاسخ مثبت» داد.

پس از هشدار ترکیه درباره عملیات نظامی جدید در منطقه، مقامات ارشد ترکیه و عراق، از جمله وزرای دفاع دو کشور، هفته گذشته در بغداد درباره مسائل امنیتی از جمله اقدامات احتمالی علیه حزب کارگران کردستان گفتگو کردند.

یک مقام مسئول در وزارت دفاع ترکیه در مورد حزب کارگران کردستان به خبرنگاران گفت: «عراق نیز این حزب را تهدیدی علیه خود تلقی می‌کند و به پیشنهاد ما برای ایجاد مرکز عملیات مشترک و همکاری در جنگ علیه تروریسم، واکنش مثبت نشان دادند.»

در نشست هفته گذشته، دو طرف در مورد مقدمات سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به بغداد که انتظار می‌رود پس از ماه رمضان انجام شود، گفتگو کردند.

او‌همچنین اظهار داشت که آنکارا قصد دارد مرکز عملیات مشترک را در سند راهبردی گسترده‌تری در جریان سفر اردوغان به عراق بگنجاند.

حزب «پ‌ک‌ک» از سال 1984 میلادی علیه دولت ترکیه مسلح شد و بیش از 40 هزار نفر در اثر شورش این حزب کشته شدند.

برای مدت طولانی درگیری‌های این حزب با دولت ترکیه، در مناطق روستایی جنوب شرقی ترکیه ادامه داشت، اما هسته‌های این حزب اکنون بیشتر در کوهستان‌های منطقه کردستان شمال عراق مستقر شده‌اند.

آنکارا طی سال‌های گذشته عملیات نظامی برون‌مرزی متعددی علیه این حزب را داخل خاک سوریه نیز انجام داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید