هشدار بلینکن به نتانیاهو: هرگونه حمله‌ای به رفح انزوای اسرائیل را تشدید خواهد کرد

نخست‌وزیر اسرائیل به وزیر خارجه آمریکا گفت که اسرائیل حتی بدون حمایت واشینگتن به رفح حمله خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، جمعه 3 فروردین گفت هرگونه حمله‌ای به شهر رفح در جنوب غزه تهدیدی برای تحمیل «انزوای بیشتر» بر اسرائیل و آسیب رساندن به امنیت آن در دراز مدت خواهد بود.

بلینکن هنگام ترک اسرائیل به خبرنگاران افزود که با اشاره به دیدارهایش با مقامات اسرائیلی از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اظهار داشت که «گفت‌وگوهای صریح» داشته است.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین هشدار داد که هرگونه عملیات نظامی زمینی در رفح «خطر کشتار غیرنظامیان» بیشتری را به‌دنبال خواهد داشت.

وی همچنین گفت که حمله احتمالی به رفح خطر تخریب بیشتر کمک‌های بشردوستانه را افزایش می‌دهد و تهدیدی برای تحمیل انزوای بیشتر بر اسرائیل در سراسر جهان و به خطر انداختن امنیت و جایگاه آن در بلندمدت است.

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که وی جمعه به بلینکن تاکید کرده که اسرائیل قصد دارد حتی بدون حمایت ایالات متحده، عملیات نظامی را در شهر رفح در جنوب نوار غزه انجام دهد.

نتانیاهو پس از دیدار با بلینکن گفت: «هیچ راهی برای شکست دادن حماس بدون ورود به رفح و حذف گردان‌های باقی‌مانده آن در آنجا وجود ندارد» و افزود: «به او [بلینکن] گفتم که امیدوارم با حمایت آمریکا این کار را انجام دهم، اما در صورت لزوم، ما این کار را به تنهایی انجام خواهیم داد.»

شهر رفح در جنوب غزه بیش از یک میلیون فلسطینی را در خود جای داده است که به دلیل بمباران و تهاجم اسرائیل به نوار غزه به آن دو جنوبی‌ترین بخش نوار غزه پناه برده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «در ادامه به وزیر خارجه ایالات متحده گفتم که از این واقعیت که بیش از پنج ماه است که در جنگ علیه حماس در کنار هم ایستاده‌ایم واقعاً قدردانی می‌کنم».

نتانیاهو افزود: «همچنین به وی خاطرنشان کردم که به ضرورت تخلیه غیرنظامیان از مناطق جنگی و برآورده کردن نیازهای بشردوستانه آن‌ها پی‌برده‌ایم و ما برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنیم.»

وزارت خارجه آمریکا در این‌باره اعلام کرد که بلینکن در دیدار روز جمعه خود با نتانیاهو بر ضرورت حفاظت از غیرنظامیان در غزه و ادامه کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه‌های زمینی و راه‌های دریایی تاکید کرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که بلینکن همچنین درباره تلاش‌ها برای دستیابی به توافق آتش‌بس برای حداقل شش هفته که آزادی گروگان‌ها و افزایش کمک‌های بشردوستانه را تضمین می‌کند، صحبت کرده است.

شایان ذکر است که ایالات متحده هفته‌ها است که اسرائیل را تحت فشار قرار داده تا از تهاجم به شهر رفح که با هجوم اسرائیل آوارگان فلسطینی از دیگر مناطق ویران شده در شمال و مرکز این باریکه از ترس یک فاجعه انسانی به آنجا پناه برده‌ و جمعیت آن به گفته سازمان ملل متحد به یک و نیم میلیون نفر افزایش یافته است، خودداری کند.

بلینکن روز پنجشنبه گفته بود که انجام عملیات اسرائیل در رفح «اشتباه» است و به وجود «راه بهتری برای مقابله با تهدید مستمر حماس» اشاره کرد.

واشینگتن که از زمان آغاز جنگ تاکنون برجسته‌ترین حامی سیاسی و نظامی اسرائیل بوده است، به دلیل محدودیت‌های اعمال شده برای ورود کمک‌های بشردوستانه و خسارات انسانی سنگین در میان غیرنظامیان فلسطینی در باریکه تحت محاصره غزه، بارها از اسرائیل انتقاد کرده است.

بلینکن ساعات اولیه روز جمعه در سومین ایستگاه ششمین تور خاورمیانه‌ای خود از زمان آغاز جنگ در نوار غزه در 7 اکتبر، وارد اسرائیل شد.

پیش از تل‌‌آویو، بلینکن به پادشاهی عربی سعودی و مصر سفر کرده و با رهبران سعودی و مصر دیدار و گفت‌وگو کرد و در نشست وزرای خارجه پنج کشور عربی و یک مقام فلسطینی در قاهره حضور یافته و با آنها درباره تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه گفت‌وگو کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید