تل‌آویو درخواست حماس برای عدم ترور رهبران آن بعد از تبعید از غزه را بررسی می‌کند

رای گیری شورای امنیت در مورد پیش‌نویس قطعنامه جدید برای آتش‌بس فوری در غزه به دوشنبه آینده موکول شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل شنبه چهارم فروردین گزارش داد که اسرائیل، درخواست حماس مبنی بر عدم ترور مقامات ارشد این گروه در صورت تبعید به خارج از نوار غزه را در دست بررسی دارد.

به گزارش این سازمان، این اقدام در ازای توافقی متضمن تخلیه غزه از تسلیحات، بازگرداندن همه گروگان‌ها و خروج نیروهای ارتش اسرائیل از غزه که از سوی آمریکا به عنوان بخشی از توافق در حال مذاکره پیشنهاد شده، انجام خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، آمریکا این پیشنهاد را به عنوان بخشی از مرحله بعدی توافق مبنی بر آزادی 40 گروگان در ازای آتش‌بس شش هفته‌ای، مطرح کرد.

طبق گفته یک مقام ارشد اسرائیلی، پیشنهاد در حال بررسی، «تعهد به عدم حمله به مقامات ارشد تبعیدی حماس» را شامل می‌شود.

ورود روسای «موساد» و «شاباک» به دوحه

پیشتر دیوید بارنیا، رئیس «موساد»، رونان بار، رئیسامنیت داخلی اسرائیل «شاباک» و نیتزان آلون، نماینده ارتش اسرائیل در این مذاکرات، وارد پایتخت قطر شدند و شب گذشته جلسات خود را با طرف‌های میانجی اغاز کردند که امروز نیز ادامه خواهد داشت.

از سویی به گفته منابع دیپلماتیک به «فرانس پرس»، رای‌گیریامروز شورای امنیت درباره پیش‌نویس قطعنامه جدید در مورد آتش‌بس «فوری» درغزه، به منظور جلوگیری از بروز ناکامی دیگر پس از رد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا در روز جمعه، به دوشنبه آینده موکول شد.

رد قطعنامه پیشنهادی آمریکا

چین و روسیه، دو عضو از 5 عضو دائمی شورای امنیتسازمان ملل متحد جمعه سوم فروردین، با استفاده از حق وتویخود، مانع از تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای شدند که آمریکابرای برقراری آتش‌بس در نوار غزه پیشنهاد داده بود.

واشنگتن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به رأی گذاشت که در آن بر« ضرورت حداکثری دستیابی به آتش‌بس فوری و پایدار» برایمحافظت از غیرنظامیان و ورود کمک‌های بیشتر تصریح شده بود. این قطعنامه پیشنهادی در راستای تحقق این هدف، از تلاش‌های دیپلماتیک جاری برای دستیابی به این آتش‌بس «در ارتباط با آزادی همه گروگان‌های باقی‌مانده»، حمایت کرده بود.

نتیجه رای‌گیری در مورد پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادیآمریکا در شورای امنیت شامل 11 رای موافق و مخالفت روسیه، چین و الجزایر و رای ممتنع یکی از اعضای این شورا بود.

به رغم تاکید متن پیش‌نویس قطعنامه آمریکا بر لزوم آتش‌بس فوری در غزه، از عباراتی نظیر «خواستار است» یا «دعوت می‌کند» استفاده نشده که باعث انتقاداتی از سوی روسیه شد که ضمن اتهام آمریکا به«دو رویی»، سخن واشینگتن در طرح آتش‌بس بعد از با خاک یکسان شدن غزه را به تمسخر گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید