آنتونیو گوترش حین بازدید از رفح بر لزوم برقراری آتش‌بس انسان‌دوستانه در غزه تاکید کرد

وزیر خارجه اسرائیل: سازمان ملل متحد تحت دبیرکلی آنتونیو گوترش به دشمنی برای اسرائیل تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، شنبه 4 فروردین طی یک سخنرانی در گذرگاه رفح در مرز مصر و جنوب نوار غزه با تاکید بر لزوم برقراری آتش‌بس انسان‌دوستانه در باریکه غزه، اذعان داشت که کودکان، زنان و مردان فلسطینی آواره در «کابوسی بی‌پایان» به سر می‌برند.

گوترش در ادامه اظهارات خود گفت که او به بخش مصری شهر مرزی رفح آمده است تا فریاد خشم‌ اکثر کشورهای جهان که از آنچه در غزه جریان دارد به تنگ آمده است را بیان کند، جایی که منازل ویران و خانواده‌ها و نسل‌های کامل از بین رفته‌اند و خطر قحطی بر ساکنان سایه افکنده است.

این مقام عالی سازمان ملل، همچنین گفت: «آمدم تا مشکلات و دردهایی را که فلسطینی‌ها در غزه متحمل شده‌اند را بیان کنم. با غیرنظامیان فلسطینی مجروح در بیمارستان العریش ملاقات کردم و به شدت تحت تأثیر داستان‌های آن‌ها قرار گرفتم.»

مجازات جمعی

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که «هیچ چیز حملات حماس در 7 اکتبر و مجازات دسته‌جمعی اسرائیل برای مردم فلسطین را توجیه نمی‌کند.»

گوترش توضیح داد که «زمان آتش‌بس فوری به دلایل بشردوستانه فرا رسیده است، این که کامیون‌ها در یک طرف گذرگاه پارک کرده‌ در حالی که در طرف دیگر قحطی است» دلخراش است».

رسوایی اخلاقی

وی در ادامه ضمن انتقاد از اسرائیل به‌دلیل جلوگیری از ورود کمک‌های بشردوستانه کافی به نوار غزه، ممانعت از ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه را «رسوایی اخلاقی» دانست.

او با اشاره به طرح اسرائیل برای حمله به شهر رفح که در سطح بین‌المللی مردود است، هشدار داد که «هر حمله دیگری اوضاع را برای غیرنظامیان فلسطینی، گروگان‌ها و همه مردم منطقه بدتر خواهد کرد.»

گوترش در این‌باره افزود:«زمان قاطعانه متعهد شدن اسرائیل برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه به تمام نقاط غزه و همچنین آزادی فوری تمامی اسرا فرا رسیده است.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، شنبه چهارم فروردین، جهت تجدید درخواست‌های خود برای برقراری آتش‌بس در جنگی که بیش از پنج ماه میان اسرائیل و حماس ادامه دارد، وارد فرودگاه «العریش» در شمال سینای مصر شد.

سفر گوترش در شرایطی انجام می‌گیرد که به‌رغم درخواست‌های بین‌المللی برای جلوگیری از حمله‌ اسرائیل به رفح، مقام‌های تل‌آویو تهدید می‌کنند که عملیات نظامی زمینی را در شهر رفح در جنوب غزه در مجاورت مرز با مصر چه با حمایت واشینگتن یا بدون آن انجام خواهند داد.

وختم‌تر شدن اوضاع انسانی

گفتنی است که اکثریت جمعیت 2.3 میلیون نفری نوار غزه در پی تهاجم گسترده اسرائیل به این باریکه به بخش فلسطینی شهر مرزی رفح در جنوب نوار غزه پناه برده‌اند.

اگرچه شرایط در شمال نوار غزه بدتر از بقیه مناطق است، اما با ادامه درگیری، وضعیت اسف‌بار غیرنظامیان در سراسر این باریکه به شدت وخیم‌تر شده است.

گوترش در حال بازدید از العریش در شمال صحرای سینا در مصر است جایی که بسیاری از کمک‌های بین‌المللی ارسالی برای تحویل به غزه در آن ذخیره می‌شود، و همچنین از سمت مصری گذرگاه رفح یکی از نقاط ورودی کمک‌ها به غزه است.

در همین زمینه، فیلیپ لازارینی، کمیسرکل آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی «آنروا» روز جمعه گفت که کمک‌های بشردوستانه وارد شده به نوار غزه، به هیچ‌وجه کافی نیست.

او هشدار داد که تعداد بیشتری از مردم به دلیل این «محاصره» جان خود را از دست خواهند داد مگر اینکه فورا آتش‌بس برقرار شود و اجازه ورود کمک‌های بیشتری داده شود.

لازارینی در شبکه اجتماعی «ایکس» گفت: «حدود 6 ماه پس از شروع جنگ آنچه مقامات اسرائیلی برای ورود کمک‌ها به غزه اجازه می‌دهند، متاسفانه ناکافی است».

او افزود:«قبل از حمله 7 اکتبر، روزانه به طور متوسط 500-700 کامیون وارد غزه می‌شد، در حالی که امروز میانگین تنها 150 کامیون است».

اتهام سازمان ملل به دشمنی با اسرائیل

از سویی و در ادامه انتقادات شدیداللحن اسرائیل از سازمان ملل متحد، وزیر خارجه اسرائیل شنبه همزمان با حضور گوترش در گذرگاه مرزی رفح، سازمان ملل متحد به دبیرکلی آنتونیو گوترش را به دشمنی با اسرائیل متهم کرد.

این انتقادها در حالی مطرح می‌شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌دنبال اختلافات شدید میان اعضای دائمی دارای حق وتو در این نهاد بین‌المللی و استفاده مکرر و متقابل آنها از حق وتو علیه پیش‌نویس‌های ارائه شده تاکنون در صدور قطعنامه‌ای برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه ناکام مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید