جزئیات پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای آتش‌بس در غزه

در این پیش‌نویس، فراخوان وزرای دولت اسرائیل برای هرگونه شهرک‌سازی در غزه یا هرگونه تلاش برای ایجاد تغییر جغرافیایی در این شهر، محکوم شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد که طی آن خواستار رأی‌گیری درباره قطعنامه‌ای برای آتش‌بس «فوری و پایدار» در غزه شد.

این پیش‌نویس همچنین علاوه بر فراخوان برای تسهیل عبور کمک‌ها و آزادی گروگان‌ها در غزه، اهمیت راه حل دو کشوری را خاطرنشان کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» اعلام کرد که ایالات متحده، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده که در آن خواستار «آتش‌بس فوری مرتبط با آزادی گروگان‌ها» شده است.

بلینکن گفت: «پیش‌نویس قطعنامه‌ای را عملا ارائه کرده‌ایم که اکنون در شورای امنیت مطرح شده و خواستار آتش‌بس فوری مرتبط با آزادی گروگان‌ها است و بسیار امیدواریم که از سوی کشورها حمایت شود.»

به باور بلینکن این پیش‌نویس، «پیامی قاطع و نشانه‌ای پرقدرت را ارسال خواهد کرد.»

بلینکن روزگذشته نیز در سخنرانی در کنفرانس مطبوعاتی به همراه سامح شکری، همتای مصری خود، پس از دیدار با وزرای خارجه مصر، سعودی، اردن، امارات و قطر از همه کشورها خواست از «پیش‌نویس قطعنامه آمریکایی در شورای امنیت برای آتش‌بس در غزه» حمایت کنند.

پیش از این نشست، پنج وزیر خارجه به همراه نماینده دولت خودگردان فلسطین، بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن بر «اولویت دستیابی به آتش‌بس فراگیر و فوری، افزایش دسترسی به کمک‌های بشردوستانه و بازکردن همه گذرگاه‌های بین اسرائیل و نوار غزه»، تاکید کردند.

برخی از بندهای پیش‌نویس قطعنامه

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، پیش‌نویس قطعنامه در خصوص غزه شامل موارد زیر است:

  • آتش‌بس فوری و پایدار برای محافظت از غیرنظامیان همه طرف‌ها، تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه ضروری، کاهش درد و رنج انسانی و حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک برای تضمین آتش‌بس و آزادی همه گروگان‌ها
  • افزایش تلاش‌های دیپلماتیک با هدف ایجاد شرایط لازم برای توقف پایدار عملیات خصمانه و دستیابی به صلح پایدار در همسویی با قطعنامه 2720
  • الزام همه طرف‌ها به رعایت تعهدات بر اساس قوانین بین‌المللی، از جمله حقوق بشردوستانه بین‌المللی، در رابطه با حفاظت از غیرنظامیان و مراکز غیرنظامی، رساندن کمک‌های بشردوستانه و حفاظت از سازمان‌های امدادی، خدمات پزشکی و زیرساخت‌ها
  • تاکید بر نیاز فوری به گسترش روند کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در سراسر نوار غزه و رفع همه موانع برای ارائه کمک‌های بشردوستانه در مقیاس گسترده
  • رد هرگونه کوچ اجباری غیرنظامیان غزه و نقض قوانین بین‌المللی و حقوق بشردوستانه بین‌المللی
  • تکرار درخواست از حماس و دیگر گروه‌های مسلح برای رساندن‌ها کمک به همه گروگان‌های باقی‌مانده
  • مطالبه همه طرف‌ها به پیایبندی به تعهدات بین‌المللی خود در قبال تمام افرادی تحت بازداشت و همچنین پایبندی به احترام به شان و حقوق انسانی همه گروگان‌ها

درخواست از دبیرکل سازمان ملل برای مکلف‌کردن مسئولان روند صلح در خاورمیانه و مسئولان بازسازی غزه برای تامین منابع لازم و تدوین سازوکار مورد نیاز و همچنین مطالبه از طرف‌های منازعه جاری برای همکاری با سامان ملل به منظور تداوم بدون مانع کمک‌ها از طریق گذرگاه مرزی ابوسالم از دیگر موارد ذکر شده در این پیش‌نویس است.

از جمله فرازهای مورد تاکید در پیش‌نویس آمریکا، ضرورت احترام و حمایت از بیمارستان‌ها، مراکز پزشکی و کارکنان و وسائل حمل و نقل از سوی تمامی طرف‌ها بر أساس قانون بشردوستانه بین‌المللی و همچنین دسترسی کارکنان سازمان ملل و آژانس‌های مربوطه به تجهیزات مورد نیاز از قبیل تلفن‌های ماهواره‌ای، خوروهای زرهی و موارد لازم برای حفظ جان آنها است.

دراین پیش‌نویس، فراخوان وزرای دولت اسرائیل برای هرگونه شهرک‌سازی در غزه یا هرگونه تلاش برای ایجاد تغییر جغرافیایی در این شهر، محکوم شده است.

تاکید بر راه حل دوکشوری

از بندهای مهم این پیش‌نویس، تاکید بر نگراش ثابت راه حل دوکشوری است که براساس آن، دو کشور دموکراتیک اسرائیل و فلسطین در جوار هم در مرزهایی امن و به‌رسمیت شناخته‌شده به موجب قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان زندگی می‌کنند و نوار غزه و کرانه باختری نیز در قالب حاکمیت فلسطینی در هم ادغام خواهند شد.

استفاده از حق وتو

روسیه و چین از حق وتو علیه قطعنامه‌ای که در اواخر اکتبر مورد حمایت آمریکا قرار گرفت و خواستار توقف درگیری‌ها برای ارسال کمک‌ها، محافظت از غیرنظامیان و توقف تسلیح حماس شد، با این توجیه که این قطعنامه، بیانگر فراخوان جهانی برای آتش‌بس نیست، استفاده کردند.

ایالات متحده، نیز از حق وتوی خود علیه سه قطعنامه که خواستار آتش‌بس بود، استفاده کرد که آخرین آن‌ها اقدام مورد حمایت کشورهای عربی بود که توسط 13 عضو شورای امنیت حمایت شد و یک عضو در 20 فوریه از رای دادن خودداری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید