بلینکن در تل‌آویو؛ تاکید مجدد آمریکا بر مخالفت با هرگونه عملیات نظامی در رفح

وزیر خارجه آمریکا به «العربیه»: به باور واشینگتن، راه‌های دیگری برای ضربه‌زدن به حماس بدون نیاز به عملیات نظامی در رفح، وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، جمعه سوم فروردین، وارد اسرائیل شد تا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور درباره جنگ جاری در نوار غزه دیدار و گفت‌وگو داشته باشد.

اسرائیل آخرین ایستگاه در ششمین سفر منطقه‌ای وزیر خارجه آمریکا از زمان آغاز جنگ غزه بین اسرائیل و حماس است.

پیش‌بینی می‌شود بلینکن در تل‌آویو بعد از سفر به قاهره، با تاکید بر نیاز فوری به افزایش کمک‌های بشردوستانه به این نوار ویران‌شده، از اسرائیل بخواهد از حمله به شهر مملو از آواره رفح در منطقه بسته مرزی با مصر، خودداری کند.

بلینکن پیش از ظهر امروز بعد از دیدار دوجانبه با نتانیاهو در وزارت دفاع، در در جلسه کابینه جنگ اسرائیل شرکت خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سئوال «العربیه»، ضمن ابراز مخالفت مجدد واشینگتن با هرگونه عملیات نظامی در رفح تاکید کرد که به باور واشینگتن، راه‌های دیگری برای ضربه‌زدن به حماس بدون نیاز به عملیات نظامی در رفح، وجود دارد.

حمله به بیمارستان الشفا

همزمان با تداوم تلاش‌های دیپلماتیک، درگیری‌های در نوار غزه و مشخصا در داخل مجتمع پزشکی الشفا و اطراف آن در جریان است که به گفته ارتش اسرائیل، «بیش از 140» نفر از عوامل مسلح فلسطینی در نبرد با سربازان اسرائیلی در این بیمارستان و اطراف آن از دوشنبه گذشته کشته شدند.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل شامگاه پنجشنبه گفت: «عملیات در بیمارستان الشفا همچنان ادامه دارد، این عملیاتی است که طی آن ما بیشترین تعداد تروریست‌ها را از ابتدای جنگ دستگیر کردیم.»

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با «العربیه» اعلام کرد که بعد از 5 ماه و نیم از آغاز جنگ، همگرایی در مذاکرات برای ایجاد وقفه در غزه قابل تشخیص است.

بلینکن گفت: «به نظرم شکاف موجود کمتر شده و دستیابی به توافق کاملا ممکن است.»

از سویی نایت اوانز، سخنگوی نماینده آمریکا در سازمان ملل، پنج‌شنبه طی بیانیه‌ای با اعلام ارائه پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای آتش‌بس در روز جمعه (امروز) در شورای امنیت گفت: «این قطعنامه به شکلی شفاف از تلاش‌های دیپلماتیک برای تضمین آتش‌بس فوری در چارچوب توافق مرتبط با آزادی گروگان‌ها حمایت کرده و به افزایش کمک‌های بشردوستانه برای غزه کمک می‌کند.»

موضع بلینکن در خصوص حمله به رفح

از سویی بلینکن در راستای موضع مخالف واشینگتن با عملیات در رفح گفته است که اجرای عملیات نظامی گسترده اسرائیل در رفح، «کاری اشتباه است» و افزود: «راه‌های بهتری برای تعامل با تهدیدات مداوم ناشی از حماس وجود دارد.»

موضع اتحادیه اروپا

سران 27 کشور عضو اتحادیه اروپا نیز پنج‌شنبه در نشست خود در بروکسل، خواستار «وقفه فوری بشردوستانه» در غزه شدند و طی بیانیه‌ مشترک خود، اسرائیل را به عدم آغاز عملیات نظامی زمینی در رفح، ترغیب کردند.

روسای سیا و موساد در قطر

این در حالی است که دولت اسرائیل اعلام کرد، دیوید بارنیا، رئیس «موساد» جمعه به دوحه بازخواهد گشت و با ویلیام برنز، رئیس «سیا»، محمدبن عبدالرحمن آل ثانی نخست‌وزیر قطر و عباس کامل، رئیس دستگاه اطلاعاتی مصر دیدار خواهد داشت.

در پی مذاکرات نمایندگانی از سوی آمریکا، قطر و مصر به عنوان طرف‌های میانجی با اسرائیل و حماس، این جنبش موضع نرم‌تری را در پیش گرفت و با آتش‌بس 6 هفته‌ای موافقت کرد ولی به نظر می‌رسد که اختلافات میان دو طرف برسر تبادل گروگان‌های اسرائیلی در ازای زندانیان فلسطینی، کماکان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید