سازمان امنیت دریایی «امبری»: یک کشتی در سواحل یمن هدف تیراندازی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شركت امنیت دریایی بریتانیایی «امبری»، پنج‌شنبه 2 فروردین اعلام کرد که یک قایق در 109 مایل دریایی از سواحل یمن به سمت یک کشتی تجاری آتش گشوده است.

از سوی دیگر سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا گفت که گزارشی مبنی بر تبادل آتش بین یک کشتی و یک قایق کوچک در 102 مایل دریایی از جنوب شرقی بندر نشطون یمن دریافت کرده است.

این هیئت وابسته به نیروی دریایی بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که قایق کوچک پس از تبادل آتش با کشتی منطقه را ترک کرد.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا در ادامه با اشاره به اینکه حادثه به کشتی و خدمه آن آسیبی وارد نکرده است گفت که کشتی به حرکت به سوی مقصد خود ادامه داد.

پیشتر فرماندهی مرکزی آمریکا در بامداد پنج‌شنبه اعلام کرده بود که هواپیمای ائتلاف موفق به انهدام یک پهپاد و یک قایق حوثی‌ها شده است.

سنتکام در بیانیه‌ای در رسانه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد: «یک هواپیمای ائتلاف در 1 فروردین موفق شد یک قایق و یک پهپاد حوثی‌های مورد حمایت ایران که از مناطق تحت کنترل آن‌ها در یمن پرتاب شده بود را رهگیری و منهدم کند.»

در ادامه بیانیه این ستاد آمده است، هیچ یک از کشتی‌های آمریکا، ائتلاف بین المللی و کشتی‌های تجارتی خسارتی گزارش نکردند.

واشینگتن یک ائتلاف دریایی بین المللی با هدف حفاظت از ناوبری دریایی در این منطقه استراتژیک، که 12% تجارت جهانی از آن می‌گذرد را رهبری می‌کند.

از 12 ژانویه، ایالات متحده و بریتانیا حملاتی را با هدف محدود کردن توانایی‌های گروه حوثی و تحرکات آن آغاز کردند که از اواخر سال گذشته حرکت ناوبری دریایی و کشتی‌های تجاری بین المللی در دریای سرخ و خلیج عدن را هدف قرار داده است.

ده‌ها حمله

حوثی‌ها از 19 نوامبر تاکنون بیش از 73 حمله پهپادی و موشکی علیه کشتی‌های مرتبط با اسرائیل (به گمان حوثی‌ها) در حمایت از مردم نوار غزه در این آبراه انجام داده‌اند.

این حملات، شرکت‌ها را مجبور کرد به مسیر طولانی‌تر و گران‌تر دماغه امید نیک در آفریقا روی آورند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید