بلینکن: به توافق آتش‌بس در غزه نزدیک هستیم

وزیر خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه در جده با فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در شهر جده سعودی با اشاره به این‌‌که او در چارچوب تور خاورمیانه‌ای کنونی خود نوع حکومت غزه در فردای پس از جنگ را مورد بررسی قرار خواهد داد، تاکید کرد که دستیابی به توافق آتش‌بس در نوار غزه نزدیک است.

بلینکن در خصوص عملیات اسرائیل در رفح در بیانیه‌ای به «العربیه» توضیح داد که واشینگتن جایگزین‌هایی را برای عملیات اسرائیل در رفح پیشنهاد کرده و تصریح کرد که هفته آینده در واشینگتن با اسرائیلی‌ها در مورد آن‌ جایگزین‌های پیشنهادی بحث خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا، در ادامه افزود که واشینگتن چشم‌اندازی برای صلح پایدار در منطقه دارد که در این زمینه با کمیته شش‌جانبه گفت‌وگو خواهد کرد.

ایجاد پل دریایی برای کمک‌رسانی

او همچنین در خصوص موضوع ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه اظهار داشت: کار برای ایجاد پل دریایی جهت کمک‌رسانی به نوار غزه پس از دو هفته آغاز می‌شود و خاطرنشان کرد که کشورش همچنان بر اسرائیل برای بازکردن گذرگاه‌ها و گشودن کریدورهای زمینی فشار می‌آورد.

بلینکن در این باره افزود که حماس به شرایط انسانی غزه اهمیتی نمی‌دهد، و اگر نه در مذاکرات امتیازاتی ارائه می‌کرد.

چالش بین‌المللی در دریای سرخ

بلینکن با اشاره به این که حوثی‌ها محموله‌هایی را هدف قرار دادند که برای «مردمشان» در یمن ارسال شده بود، اذعان کرد که آنچه در دریای سرخ اتفاق می‌افتد نه تنها معضلی برای آمریکا، بلکه چالشی بین‌المللی است.

او در ادامه تاکید کرد که واشینگتن همچنان به ایران فشار می‌آورد تا از نفوذ خود بر شبه‌نظامیان حوثی برای متوقف کردن حملات آنها در دریای سرخ استفاده کند.

تور خاورمیانه‌ای

در چارچوب پیشبرد تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس در باریکه تحت محاصره غزه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا چهارشنبه یکم فروردین برای دیدار با رهبران پادشاهی عربی سعودی و آغاز دور جدیدی از گفت‌وگوها درباره تحولات جنگ در نوار غزه وارد شهر جده شد.

بلینکن که پس از ترک مانیل، پایتخت فیلیپین، چهارشنبه وارد جده سعودی شده، قرار است پیش از عزیمت در روز پنج‌شنبه به مصر، دومین ایستگاه تور خاورمیانه‌ای خود، گفت‌وگوهایی را با شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی که بارها از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس با او دیدار کرده است، انجام دهد.

در همین راستا وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه چهارشنبه با شاهزاده فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود در جده دیدار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید