بلینکن از قاهره: اجماع آمریکایی‌-‌عربی بر لزوم توقف فوری جنگ در غزه تاکید دارد

وزیر خارجه آمریکا: در همکاری با مصر و قطر جهت ارائه پیشنهادی قوی برای توقف جنگ غزه که حماس نیز به آن پاسخ مثبت داده است، تلاش می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پنج‌شنبه 2 فروردین در قاهره با بیان این‌که «هر گونه عملیات زمینی در شهر رفح اقدامی اشتباه خواهد بود»، تصریح کرد که اجماع صریحی از سوی کشورهای منطقه بر اهمیت توقف جنگ در غزه وجود دارد.

وزیر خارجه آمریکا طی کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای مصری خود در قاهره، اظهار داشت که ایالات متحده در همکاری با مصر و قطر جهت ارائه پیشنهادی قوی برای توقف جنگ غزه که حماس نیز به آن پاسخ مثبت داده است، تلاش می‌کند.

همزمان با ادامه مذاکرات در دوحه، بلینکن افزود که ایالات متحده به اعمال فشار برای دست‌‌یابی به توافقی برای آزادی گروگان‌ها و توقف جنگ میان اسرائیل و جنبش حماس در غزه، ادامه می‌دهد.

بلینکن در این کنفرانس خبری افزود: کماکان تلاش‌ها برای رسیدن به توافق با دشواری مواجه است اما «همچنان معتقدم که این امکان‌پذیر است».

وی در ادامه همچنین تاکید کرد که اسرائیل باید برای تسهیل کمک‌رسانی بشردوستانه به غزه گام‌های بیشتری بردارد.

از سویی سامح شکری، وزیر خارجه مصر بر توافق درباره ضرورت این‌که اسرائیل نباید به شهر رفح یورش ببرد، تاکید کرد و در همین راستا وزیر خارجه آمریکا نیز تاکید کرد که کشورش اجازه نخواهد داد عملیات زمینی اسرائیل در رفح انجام شود.

شکری در کنفرانس خبری مشترک با بلینکن در قاهره افزود که «نباید نظاره‌گر ماند تا درد و رنج انسانی افزایش یافته و جنگ در غزه ادامه یابد».

نشست وزرای خارجه پنج کشور عربی و آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 2 فروردین برای بررسی تحولات اوضاع در غزه، با مشارکت آنتونی بلینکن و تعدادی از وزرا و مسئولان عرب در قاهره برگزار شد.

پیش از آن نیز عصر پنج‌شنبه نشست شش‌جانبه‌ای با مشارکت وزرای خارجه پنج کشور عربی به منظور بررسی «تلاش‌ها برای توقف جنگ اسرائیل علیه غزه» در حضور یک مقام مسئول فلسطینی در قاهره منعقد شد.

در این نشست شش‌جانبه وزرای خارجه کشورهای سعودی، مصر، قطر، اردن و وزیر مشاور در امور همکاری‌های بین‌المللی امارات و دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین حضور داشتند.

بنا بر اعلام وزارت خارجه مصر هدف از برگزاری چنین نشستی «بررسی تلاش‌های برای توقف جنگ اسرائیل علیه غزه و ضرورت برقراری آتش‌بس فوری و کمک‌رسانی کامل به ساکنان غزه» عنوان شد.

در بیانیه‌ای که توسط وزارت خارجه مصر منتشر شد وزرای خارجه پنج کشور عربی فوق‌الذکر «بر اولویت‌بخشی به توقف کامل و فوری جنگ و افزایش ورود کمک‌‌های بشردوستانه به غزه و گشودن همه گذرگاه‌ها میان اسرائیل و نوار غزه» تاکید کردند.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در دومین ایستگاه از ششمین تور خاورمیانه‌ای خود از ابتدای آغاز جنگ در غزه تاکنون، پس از سفر به سعودی، در قاهره با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر نیز دیدار کرد.

بلینکن شامگاه چهارشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه «العربیه» تاکید کرد که آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای با این مضمون که «توقف فوری جنگ با آزادی اسرای [اسرائیلی] مرتبط است» را به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید