برگزاری نشست وزرای خارجه پنج کشور عربی و آمریکا در قاهره برای بررسی اوضاع غزه

بلینکن با وزرای خارجه کشورهای سعودی، مصر، قطر، اردن و وزیر مشاور در امور همکاری‌های بین‌المللی امارات و دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین در قاهره دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نشست وزرای خارجه پنج کشور عربی و آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 2 فروردین برای بررسی تحولات اوضاع در غزه با مشارکت آنتونی بلینکن و تعدادی از وزرا و مسئولان عرب در قاهره برگزار شد.

پیش از آن نیز عصر پنج‌شنبه نشست شش‌جانبه‌ای با مشارکت وزرای خارجه پنج کشور عربی به منظور بررسی «تلاش‌ها برای توقف جنگ اسرائیل علیه غزه» در حضور یک مقام فلسطینی در قاهره منعقد شد.

در این نشست شش‌جانبه وزرای خارجه کشورهای سعودی، مصر، قطر، اردن و وزیر مشاور در امور همکاری‌های بین‌المللی امارات و دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین حضور داشتند.

توقف فوری جنگ

بنا بر اعلام وزارت خارجه مصر هدف از برگزاری چنین نشستی «بررسی تلاش‌های برای توقف جنگ اسرائیل علیه غزه و ضرورت برقراری آتش‌بس فوری و کمک‌رسانی کامل به ساکنان غزه» عنوان شد.

در بیانیه‌ای که توسط وزارت خارجه مصر منتشر شده است وزرای خارجه پنج کشور عربی فوق‌الذکر «بر اولویت‌بخشی به توقف کامل و فوری جنگ و افزایش ورود کمک‌‌های بشردوستانه به غزه و گشودن همه گذرگاه‌ها میان اسرائیل و نوار غزه» تاکید کردند.

مخالفت با کوچ اجباری

شرکت کنندگان در این نشست پیش از دیدار با وزیر خارجه آمریکا مجدداً مخالفت خود را با هرگونه تلاشی برای کوچاندن فلسطینی‌ها از سرزمین‌های‌شان یا نابودی آرمان فلسطین اعلام کردند.

شرکت‌کنندگان در این نشست تحولات مساله فلسطین و پیامدهای فاجعه‌بار تهاجم اسرائیل به نوار غزه و مصائب و فاجعه انسانی بی‌سابقه‌ ناشی از آن و تلاش‌های انجام شده برای آتش‌بس را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

وزرای خارجه عرب در این نشست بر اولویت دستیابی به آتش‌بس فراگیر و فوری، افزایش دسترسی به کمک‌های بشردوستانه، بازکردن تمامی گذرگاه‌های میان اسرائیل و نوار غزه و غلبه بر موانع موجود از سوی اسرائیل از طریق اجرای کامل قطعنامه شماره 2720 شورای امنیت به نحوی که نیازهای بیش از دو میلیون فلسطینی مواجه با خطر قحطی در نوار غزه را تامین کند، تاکید کردند.

حمایت کامل از آژانس «آنروا»

وزرای خارجه عرب در نشست شش‌جانبه خود در مصر، بر لزوم حمایت کامل از آژانس امدادرسان سازمان ملل متحد در فلسطین «آنروا» تاکید کردند.

صلح عادلانه و کشور فلسطینی

در بیانیه پایانی این نشست همچنین بر لزوم توقف تمامی اقدامات یکجانبه اسرائیل از جمله شهرک‌سازی‌ها و اقداماتی که هدف آن‌ها تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی موجود در قدس و مقدسات اسلامی و مسیحی آن که شانس دستیابی به صلح عادلانه را تضعیف می‌کند، تاکید شد.

نیز در این نشست بر اهمیت نقش تاریخی پادشاهی اردن هاشمی در حفاظت از این مقدسات و هویت عربی، اسلامی و مسیحی آن‌ها و بر اهمیت برپایی کشور فلسطینی بر اساس مرجع‌های بین‌المللی و طرح صلح عربی تاکید شد.

از سویی وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در دومین ایستگاه از ششمین تور خاورمیانه‌ای خود از ابتدای آغاز جنگ در غزه تاکنون، پس از سفر به جده سعودی در قاهره با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر دیدار کرد.

ارتباط توقف فوری جنگ با آزادی اسرا

بلینکن شامگاه چهارشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه «العربیه» تاکید کرد که آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای با این مضمون که «توقف فوری جنگ با آزادی اسرا مرتبط است» را به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داده است.

هر چند از آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در هفتم اکتبر تاکنون، ایالات متحده آمریکا که متحد اصلی تل‌آویو است، بارها حق «وتو»ی خود را برای ناکام گذاشتن قطعنامه‌های شورای امنیت که خواهان توقف فوری جنگ غزه بوده است، استفاده کرد، به‌رغم این اما واشینگتن می‌گوید تلاش‌های خود را برای توقف جنگی که قربانیان آن به 32 هزار نفر رسیده و بیش از دو میلیون نفر ساکنان نوار تحت محاصره غزه را با خطر قحطی مواجه ساخته است، مضاعف می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید