کمیسیون اروپا: از اسرائیل می‌خواهیم به رفح حمله نکند

دبیرکل سازمان ملل نیز خواستار برقراری آتش‌بس فوری و آزادی گروگان‌ها در غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در ادامه هشدارهای بین‌المللی درباره حمله اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا از اسرائیل خواست دست به چنین اقدامی نزند.

خبرنگار «العربیه» گزارش داد که فون در لاین، چهارشنبه یکم فروردین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت که وضعیت غزه مستلزم آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها در اسرع وقت است.

گوترش نیز به نوبه خود خواستار برقراری آتش‌بس فوری و آزادی گروگان‌ها در غزه شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد، همچنین با بیان این‌که «بیش از یک میلیون فلسطینی بر اساس استانداردهای علمی با قحطی فاجعه‌بار مواجه هستند»، تاکید کرد: «تا دیر نشده باید هم اکنون برای نجات مردم غزه اقدام شود.»

طرح جایگزین

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که در چند ساعت گذشته صحبت‌های زیادی در مورد طرح جایگزینی برای حمله به رفح که واشینگتن پیشنهاد خواهد کرد، مطرح شده است.

یک مقام ارشد آمریکایی فاش کرد که کشورش در نشست آتی واشینگتن و تل‌آویو در این هفته پیشنهاد خواهد کرد که اسرائیل باید امنیت مرزهای مصر و نوار غزه را به عنوان جایگزینی برای تهاجم به رفح بیشتر کند.

این مقام ارشد توضیح داد که «دستیابی به یک توافق جدید با قاهره و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای قطع مسیر قاچاق میان نوار غزه و خاک مصر، مهم‌تر و مؤثرتر از حمله زمینی به شهر مملو از آوارگان در فروپاشی حماس خواهد بود.»

او همچنین افزود: «اگر اسرائیل به رفح حمله کند و سبب کشته شدن غیرنظامیان شود، در این صورت همکاری با مصر در اطراف کریدور فیلادلفیا بسیار دشوارتر خواهد شد».

آغاز بازسازی غزه

نشریه «تایمز اسرائیل» گزارش داد که این مقام آگاه در ادامه خاطرنشان کرد: «برنامه‌های جایگزینی که ایالات متحده می‌خواهد با هیئت اسرائیلی که عازم واشینگتن خواهد شد درباره آن رایزنی کند، شامل تشدید تلاش‌ها برای آغاز بازسازی غزه و همچنین ایجاد یک جایگزین عملی برای حماس خواهد بود».

به گفته دو مقام ارشد آمریکایی، این طرح همچنین ایده‌های جایگزینی درباره ادامه تعقیب رهبران حماس بدون آغاز عملیات زمینی بزرگ در رفح ارائه خواهد کرد.

با این حال، به گفته یکی از مقامات، این بدان معنا نیست که واشینگتن به اسرائیل خواهد گفت که نمی‌تواند به رفح حمله کند، بلکه تمایل خود را برای همکاری با طرف اسرائیلی برای ارائه جایگزین‌های مناسب برای دستیابی به اهداف در همان زمان نشان خواهد داد.

اقدامات بیشتر علیه رهبران حماس

این مقام توضیح داد که مخالفت ایالات متحده با حمله زمینی بزرگ به رفح به معنای مخالفت با انجام اقدامات بیشتر علیه رهبران حماس یا هدف قرار دادن فرماندهان آنها در رفح یا هر جای دیگری نیست و خاطرنشان کرد که طرح‌های جایگزین دولت بایدن که قرار است به هیئت اسرائیلی اعلام کند بر این موضوع تمرکز خواهد کرد.

این دو مقام همچنین اشاره کردند که دولت بایدن این واقعیت را نادیده نمی‌گیرد که 4 گردان حماس در این شهر وجود دارد، اما آن‌ها معتقدند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در ابراز اهمیت حذف آن‌ها برای شکست دادن حماس تصویری اغراق‌آمیز ارائه کرده است.

ایالات متحده بر این باور است که اسرائیل همچنین باید از دوره آتی برای افزایش ورود کمک‌های بشردوستانه به باریکه محاصره شده غزه، استفاده کند.

اصرار بر انجام عملیات در رفح

این اطلاعات ساعاتی پس از آن منتشر شد که نتانیاهو مجدداً روز سه‌شنبه تأکید کرد که کشورش مصمم است در رفح اقدام نظامی انجام دهد و در عین حال راه‌حل‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان بیابد.

گفتنی است که بیش از یک میلیون آواره فلسطینی در شرایط ناگوار و سخت انسانی، در میان کمبود مواد غذایی و کمک‌های پزشکی در شهر رفح تحت محاصره شدید هستند که سازمان ملل و بسیاری از سازمان‌های امدادی را بر آن داشت تا نسبت به هر گونه حمله احتمالی اسرائیل به این شهر در مرز با مصر، هشدار دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید