کانادا ارسال تسلیحات به اسرائیل را متوقف می‌کند

تل‌آویو در واکنش به این اعلام دولت کانادا: تاریخ شما را پاسخگو خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، سه‌شنبه یکم فروردین گفت که کانادا صادرات تسلیحات به اسرائیل را متوقف خواهد کرد.

به‌رغم طرحی که مجلس عوام کانادا روز دوشنبه تصویب کرد و خواستار غیرالزام‌آور بودن چنین اقدامی شد، وزیر خارجه این کشور درگفت‌وگو با روزنامه «استار» گفت: «این یک واقعیت است و کانادا صادرات تسلیحات خود به تل‌آویو را متوقف می‌کند.»

یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل نیز به نوبه خود از تصمیم کانادا برای تعلیق صادرات تسلیحات به اسرائیل ابراز تاسف کرد و گفت که این اقدام «حق اسرائیل برای دفاع از خود را تضعیف می‌کند.»

اتاوا هفته گذشته اعلام کرد که صادرات تجهیزات نظامی غیرکشنده به اسرائیل را از ماه ژانویه متوقف کرده است.

این تحولات پس از آن صورت گرفت که پارلمان کانادا روز دوشنبه با تصویب طرحی غیرالزام‌آور از جامعه بین‌المللی خواست برای دستیابی به راه حل دو کشوری باهدف پایان دادن به درگیری‌های اسرائیل و فلسطین در راستای سیاست‌ دولت تلاش کند.

اقلیت چپ در حزب دموکرات‌های جدید، که به لیبرال‌ها به رهبری نخست‌وزیر جاستین ترودو کمک می‌کنند تا در قدرت باقی بمانند، این طرح را به دلیل نارضایتی خود از آنچه که آن را عدم اتخاذ اقدامات کافی برای حفاظت از غیرنظامیان در غزه خواندن، ارائه کرده بودند.

204 موافق و 117 مخالف

پس از آن که اکثر وزرای دولت لیبرال از جمله یارا ساکس، وزیر یهودی بهداشت و روان در کانادا، به این طرح رای مثبت دادند، پارلمان با 204 رای موافق و 117 رای مخالف این طرح اصلاح شده را تصویب کرد.

طی این طرح همچنین از لحن تندی علیه حماس استفاده شده است.

این طرح با مخالفت برخی از نمایندگان لیبرال مانند آنتونی هاوس فادر، بن کار و مارکو مندیچینو نیز مواجه شد.

در نسخه اصلی این طرح و پیش از اصلاح، از کانادا خواسته شده بود که «کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد». اقدامی که تاکنون توسط هیچ کشور عضو گروه هفت اتخاذ نشده است.

پس از مذاکرات غیرعلنی بین دموکرات‌های جدید و لیبرال‌های کانادا، این عبارت کنار گذاشته شد و عبارت «از جامعه جهانی می‌خواهیم برای ایجاد کشور فلسطین در چارچوب راه‌حل دو دولتی تلاش کند» جایگزین آن شد.

این طرح همچنین خواستار تعلیق تجارت محصولات نظامی و فناوری با اسرائیل و برقراری آتش‌بس فوری در غزه شده بود.

اقلیت چپ‌گرای حزب دموکرات‌های جدید کانادا در این پیشنهاد خود همچنین خواستار پایان دادن به انتقال غیرقانونی تسلیحات به حماس شده بودند و از این گروه فلسطینی خواسته بودند که همه افرادی را که در حملات 7 اکتبر به گروگان گرفته است را آزاد کند.

این در حالی است که جاستین ترودو، با تاکید بر حق اسرائیل در دفاع از خود، از حمله نظامی این کشور به غزه پس از حمله حماس به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر به شدت انتقاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید