آکسیوس: بایدن به نتانیاهو اطمینان داد قصد دخالت در امور داخلی اسرائیل را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل اطمینان داد که قصد دخالت در امور داخلی تل‌آویو را ندارد.

خبرگزاری «آکسیوس»، سه‌شنبه به نقل از دو منبع گزارش داد که بایدن در گفت‌وگو با نتانیاهو تاکید کرد که به دنبال تضعیف سیاسی او نیست.

پیشتر چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات‌ها در مجلس سنای آمریکا گفت که نتانیاهو «مانعی در مسیر ایجاد صلح است» و خواستار برگزاری «انتخابات جدید» در اسرائیل شد.

اظهارات شومر که ممکن است نشانه جدیدی بر تغییر لحن رهبران آمریکایی نسبت به مدیریت جنگ در غزه باشد، واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

شومر طی سخنرانی خود همچنان افزود: «ائتلاف دولتی که نتانیاهو آن را رهبری می‌کند، پس از حمله 7 اکتبر دیگر پاسخگوی نیازهای اسرائیل نیست.»

او گفت: «نتانیاهو راه خود را گم کرده است زیرا تداوم حضور خود در عرصه سیاسی را بر منافع اسرائیل ترجیح داده است.»

نگرانی جدی آمریکایی‌ها

از سوی دیگر بایدن تاکید کرد که بسیاری از آمریکایی‌ها نسبت به نحوه مدیریت جنگ غزه توسط نتانیاهو نگران هستند.

رئیس جمهوری آمریکا، جمعه هفته گذشته پس از دیدار با لئو وارادکار، نخست‌وزیر ایرلند در کاخ سفید، در پاسخ به سوالی درباره اظهارات شومر گفت: «او سخنرانی خوبی داشت و فکر می‌کنم او نگرانی جدی بسیاری از آمریکایی‌ها مطرح کرد.»

«جمهوری موز» نیستیم

از سویی بنیامین نتانیاهو، اظهارات شومر را «کاملاً نامناسب» توصیف کرد.

نتانیاهو در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان» با اشاره به اینکه «برگزاری انتخابات در اسرائیل موضوعی است که به اسرائیل و دولت اسرائیل بستگی دارد» درباره اظهارات شومر گفت: «ما جمهوری موز نیستیم.»

نخست‌وزیر اسرائیل، دوشنبه 28 اسفند، طی تماسی تلفنی با بایدن از اظهارات شومر انتقاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید